Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREMakinat e famshme, tanimë në një muze në Paris

Makinat e famshme, tanimë në një muze në Paris

Ëndërroni të bëni një turne me një Volkswagen Beetle si në filmat “Herbie”, një makinë  e stilit “Fast and Furious”, apo një kopje të një “Kthehu në të Ardhmen DeLorean?”.

Një koleksionist francez makinash e ofron pikërisht atë në një muze të ri makinash në jug të Parisit. Në një hangar të madh në Etrechy, 50 km në jug të Parisit, ish-tregtari i makinave Franck Galiegue, 39 vjeç, ka shfaqur një koleksion prej 43 makinash të vjetra që janë përdorur nga aktorët në filma ose janë kopje të tyre.

Galiegue, i cili filloi të mbledhë makina në moshën 21-vjeçare, shprehet se një nga pjesët e tij kryesore është një Chevrolet Chevelle Malibus e viteve 1970 që Ryan Gosling përdori në filmin aksion “Drive” të vitit 2011.

“Ajo që kemi në muze atje është kjo: Chevelle Chevrolet nga Drive me Ryan Gosling. Për mua, është një nga makinat kryesore të muzeut sepse është makina aktuale që ai drejton në film. Ishin dy të tilla, sepse zakonisht përdoren për kaste sepse ndodh ndonjëherë që prishen dhe pësojnë dëme. Njëra është shkatërruar fare dhe kanë mbetur vetëm dy: ky dhe tjetri që Ryan Gosling zotëron dhe drejton në Los Angeles. Pra, është një histori mjaft e lezetshme. Dhe Drive është filmi që e bëri atë vërtet të famshëm dhe që do të mbetet në historinë e kinemasë, kështu që ne jemi të lumtur që kemi një makinë nga ai film”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME