Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMasakra në Luca/ 6 viktimat turq me pasaporta franceze

Masakra në Luca/ 6 viktimat turq me pasaporta franceze

Policia dyshon se bëhet fjalë për një larje hesapesh mes bandave – turq me pasaporta franceze, gjashtë të vdekurit thotë EL.AS – Kërkohet ndihma nga Europol dhe agjencitë gjermane.

Para syve të një fëmije të mitur, ka ndodhur vrasja e djeshme në  Lucë me gjashtë të vdekur . Djali është një nga tre dëshmitarët okularë që panë dhe dëgjuan sulmuesit të ekzekutonin viktimat e tyre të cilët nuk kishin kohë të reagonin pasi ndodheshin brenda makinës me targa gjermane. Oficerët e Policisë së Sigurimit, përveç të riut, kanë gjetur edhe dy persona të tjerë, të cilët duket se e kanë një pamje më të mirë të takimit të përgjakshëm dhe pritet që brenda ditës të marrin një deklaratë të detajuar prej tyre.

Gjatë gjithë natës ata po përpiqeshin të identifikonin viktimat por edhe të gjenin prova të makinës. Në fakt, ata do të kontaktojnë Europolin dhe autoritetet gjermane për të parë se kujt duket se i përket makina e errët

Ndërsa viktimat janë persona me origjinë turke që posedonin dokumente franceze ! Megjithatë, policia nuk është plotësisht e sigurt për identitetin e tyre të vërtetë pasi letrat e gjetura në to ishin në gjendje të keqe dhe ata dyshonin në vërtetësinë e tyre.

Pra, do të presin identifikimin me gjurmë gishtash për të parë nëse janë të njohur të vjetër.

Sipas dëshmive të para që kanë arritur të mbledhin dhe nga autopsia e vendit duket se ishte caktuar një takim. Megjithatë, për një arsye të panjohur, diçka nuk shkoi dhe më pas armët “folën”. Por sa armë? Gërshat e gjetura në vendngjarje, brenda dhe jashtë makinës, janë dërguar në laboratorët e mjekësisë ligjore, pasi oficerët e sigurisë kërkojnë të shohin nëse ka pasur shkëmbim zjarri. “Që në momentin e parë jemi fokusuar tek identiteti i dy personave që u gjetën jashtë makinës. Ndoshta kanë qenë pjesëtarë të dy grupeve që janë takuar në datën dhe për një arsye të panjohur kanë nxjerrë armët dhe ka ndodhur vrasja”, thotë një oficer policie pjesëmarrës në hetime.

Për ata që e njohin zonën, rruga Arionos ku ndodhi vrasja nuk është e panjohur. Shumica e shtëpive janë të banuara nga persona me origjinë shqiptare si dhe romë dhe në hetime janë gjetur shumë herë automjete dhe pjesë këmbimi të vjedhura. Por nuk është e lehtë të hysh në këtë rrugë të veçantë pa u vënë re. E sigurt është se efektivët e policisë që patrullojnë në zonë, kryesisht nga ekipi i DI.AS, e kanë shumë të vështirë për ta bërë këtë, pasi sipas informacioneve të zougla.gr , vetëm dy grupe motoçiklistësh janë thirrur në polici në zonat e Pikermios. , Spata dhe Luca !

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME