Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREMbreti Charles zbulon detaje rreth sëmundjes

Mbreti Charles zbulon detaje rreth sëmundjes

Mbreti Charles III po përjeton efekte anësore të trajtimit të tij të kancerit.

Monarku zbuloi se humbi sensin e shijes gjatë një vizite  në Middle Wallop, Hampshire, Angli, të hënën, për The Independent. Një veteran i ushtrisë britanike i quajtur Aaron Mapplebeck i tha Charles se ai humbi ndjenjën e shijes gjatë trajtimit të kancerit vitin e kaluar. Charles u përgjigj se e njëjta gjë i ndodhi edhe atij.

Mbreti mësoi për diagnozën e tij në shkurt pasi iu nënshtrua një procedure për një prostatë të zgjeruar. Atje, mjekët zbuluan “një çështje të veçantë shqetësuese” që kërkonte trajtim.

Charles foli për betejën e tij me kancerin vetëm disa ditë pasi doli publikisht me lajmin.

“Dëshiroj të shpreh falënderimet e mia më të përzemërta për mesazhet e shumta dhe urimet e mira që kam marrë ditët e fundit,” tha ai në një mesazh të lëshuar nga Buckingham Palace më 10 shkurt. “Si të gjithë ata që janë prekur nga kanceri , mendime të tilla dashamirëse janë ngushëllimi dhe inkurajimi më i madh.”

Së bashku me betejën e tij me kancerin, Charles është marrë me dramë në lidhje me marrëdhënien eme djalin e tij më të vogël, Princin Harry. Harry u kthye në Londër javën e kaluar për të festuar 10 vjetorin e Lojërave Invictus. Ka pasur raporte kontradiktore për arsyen se pse baba e bir nuk u panë në Britaninë e Madhe.

Burime pranë Harry-t pretenduan se Charles zgjodhi të mos e shihte djalin e tij gjatë udhëtimit. Megjithatë, kjo u kundërshtua nga miqtë e Charles. Ata gjithashtu pretenduan se ai i ofroi Harry të qëndronte në një rezidencë mbretërore, por Harry dyshohet se refuzoi ftesën e babait të tij dhe qëndroi në një hotel për udhëtimin tre-ditor.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME