Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMediat e huaja: Mijëra protestues në shesh në Tiranë kundër korrupsionit qeveritar

Mediat e huaja: Mijëra protestues në shesh në Tiranë kundër korrupsionit qeveritar

Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare mbajtën një protestë antiqeveritare të martën duke akuzuar qeverinë për korrupsion”. Kështu nis një raportim i Associated Press për protestën e opozitës që u mbajt këtë të martë në Tiranë.

Në shkrim thuhet se protestuesit hodhën gurë dhe flakë ndaj policëve. Disa rrëzuan një gardh hekuri rreth godinës kryesore të qeverisë në kryeqytet, Tiranë. Protesta, e cila përfundoi paqësisht, shënoi edhe 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha.

“Që nga tetori, ligjvënësit e opozitës kanë ndërprerë rregullisht seancat e parlamentit për të protestuar kundër refuzimit të socialistëve të krahut të majtë në pushtet për të krijuar komisione parlamentare për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit që përfshijnë kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Protesta e së martës tregoi gjithashtu mbështetje për ish-kryeministrin dhe liderin aktual të opozitës Sali Berisha, i cili është në arrest shtëpie ndërsa po hetohet për keqpërdorimin e postit të tij për të ndihmuar dhëndrin e tij të privatizojë tokën publike për të ndërtuar ndërtesa banimi.

Duke folur nga banesa e tij dhe transmetuar drejtpërdrejt në ekranet e tubimit, Berisha akuzoi Ramën për korrupsion dhe sulm politik ndaj familjes së tij. Ai u zotua të rihapë “dyert e integrimit në Bashkimin Europian, të cilat regjimi i Edi Ramës i ka mbyllur”.

Jo të gjitha grupet opozitare iu bashkuan protestës. Mbështetësit e një krahu të Partisë Demokratike të përçarë që nuk mori pjesë, akuzuan Berishën se e mban protestën për përfitime personale dhe si një mënyrë për të rritur numrin e mbështetësve të tij.

Mbështetja për të u zvogëlua ndjeshëm pasi Shtetet e Bashkuara në 2021 dhe Mbretëria e Bashkuar në 2022 e ndaluan atë dhe anëtarët e afërt të familjes të hynin për shkak të përfshirjes së dyshuar në korrupsion” – thuhet në shkrimin e Associated Press. Edhe media të tjera të huaja i kanë bërë jehonë asaj që ndodhi në Tiranë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME