Tuesday, May 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREModa në zi/ Roberto Cavalli shuhet në moshën 83-vjeçare.

Moda në zi/ Roberto Cavalli shuhet në moshën 83-vjeçare.

Bota e modës është në zi. Ikona e stilit Roberto Cavalli ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare. Pas një beteje të gjatë me sëmundjen, ai nuk ia doli duke mbyllur sytë përgjithmonë, por duke lënë pas një perandori e cila vijon të jetë në majat e botës së modës. Ai la pas gjashtë fëmijë, përfshirë më të voglin Giorgio, pak më shumë se një vjeç.

Në fillimet e tij, jeta për të nuk ishte aspak e vështirë, por ia doli të kapërcente çdo sfidë duke lënë gjurmë në botën e modës. Në vitet ’70 ai arriti të patenonte një proces printimi në lëkurë dhe filloi të krijonte materiale të ndryshe me pëlhura dhe lëkurë. Në atë vit prezantoi edhe koleksionin e parë në Paris.

Hapi një dyqan të vogël në Saint-Tropez duke shitur xhinse të përdorura dhe të ripunuara në stilin e tij, ku pati klientë si Brigitte Bardot dhe Mick Jagger. Me kohën, krijimet e tij janë të dashura nga yjet e pasur, përfshirë Kim Kardashian, Lady Gaga, Beyonce dhe shumë yje të tjerë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME