Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIMos përdorni kurr këto fjalkalime

Mos përdorni kurr këto fjalkalime

Gjetja e një fjalëkalimi të mirë nuk është gjithmonë argëtuese, por duhet të paktën të bëni pak përpjekje, përndryshe dikush mund ta marrë me mend shumë lehtë.

Siç tregon një studim i fundit, deri në 83% e 20 fjalëkalimeve më të zakonshme në internet mund të hamendësohen në më pak se një sekondë, që do të thotë se çdo llogari që i përdor ato mund të jetë në rrezik.

Hulumtimi është kryer në 30 shtete të botës dhe janë theksuar kodet që përdoren më së shumti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe që janë të ngjashëm në vende të tjera.

Kodi më i zakonshëm në SHBA është “mik” dhe duhen dhjetë sekonda për ta menduar atë, dhe nëntë të tjerë në këtë listë zakonisht marrin më pak se një sekondë:

  1. mik
  2. 1 2 3 4 5 6
  3. fjalëkalim
  4. 12345
  5. a1b2c3
  6. 123456789
  7. Fjalëkalimi 1
  8. 1234
  9. abc123
  10. 12345678

Këshillat për krijimin e një fjalëkalimi të mirë thonë se ai duhet të ketë të paktën 12 karaktere, shkronja të mëdha dhe të vogla, numra dhe simbole.

Gjithashtu nuk duhet të përdorni të njëjtin fjalëkalim në llogari të ndryshme dhe se duhet t’i ndryshoni nëse është e nevojshme.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME