Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREMushkonjat, si të mbrohemi pickimeve të tyre?

Mushkonjat, si të mbrohemi pickimeve të tyre?

Çfarë i tërheq mushkonjat tek ne? Disa faktorë: dioksidi i karbonit që nxjerrim me frymëmarrje, stimujt vizualë (ngjyrat si e zeza dhe e kuqe), nga afër, nxehtësia e trupit dhe djersa. Dhe era jonë: mushkonjat e specializuara në kafshimin e njerëzve, si Aedes aegypti, e njohin atë me saktësi. Carolyn McBride (Universiteti Princeton) ka parë se ata identifikojnë përzierjen e substancave me erë që na karakterizon midis atyre të kafshëve të tjera. Dy qendra nervore (glomeruli) në trurin e tyre janë të përfshira.

  1. VIRUSET MANIPULATORË. Disa viruse na bëjnë më tërheqës për mushkonjat. Një studim i fundit ka parë se viruset Zika dhe Dengue, përgjegjës për sëmundjet me të njëjtin emër, ndryshojnë erën e njerëzve për të tërhequr mushkonjat Aedes, vektorin e tyre, te viktima të reja. Shkencëtarët kanë izoluar një molekulë me erë, acetofenon, më e zakonshme në lëkurën e minjve dhe njerëzve të infektuar dhe tërheqëse për A. aegypti. Prodhohet nga bakteret e gjinisë Bacillus të pranishme në lëkurë: shumohen tek ata që janë të infektuar, sepse zvogëlohet proteina që i kontrollon.
  2. SHTATZANET DHE BINJAKET. Mund të ndikojnë kushte të tjera. Përveç patologjive virale të përshkruara, malaria i bën ato më tërheqëse edhe për mushkonjat, të cilat mbartin plazmodiumin përgjegjës për sëmundjen. Disa studime tregojnë se gratë shtatzëna janë, për shembull, një objektiv, ndoshta për shkak të rritjes së metabolizmit që rezulton në më shumë emetime të CO2 dhe nxehtësi, ose një ndryshim në erë. Dhe pastaj janë variacionet individuale në erë, të lidhura me gjenetikën: një studim zbuloi se binjakët identikë tërheqin mushkonjat në të njëjtën mënyrë.
  3. JO BIRRË. Asnjë ushqim i propozuar për të mbajtur larg mushkonjat nuk i ka qëndruar provës së shkencës. Përkundrazi, diçka duket se i tërheq ata: birra, siç kanë dokumentuar disa studime. Njëri u krye nga studiues nga Franca dhe Burkina Faso: pasi pinë një litër birrë, vullnetarët u bënë më tërheqës për Anopheles gambiae (vektorët e malaries), i cili fluturoi drejt tyre në laborator. Studiuesit kanë përjashtuar rritjen e temperaturës ose në CO2 të emetuar: në vend të kësaj ata supozojnë se ka një ndryshim në substancat me erë.
  4. DJERSA. Nëse po kërkoni një justifikim për të mos U ushtruar aq shumë gjatë verës, studimi i Matthew DeGennaro i Universitetit Ndërkombëtar të Floridës mund ta sigurojë një të tillë. Studiuesi ka identifikuar se si mushkonjat janë në gjendje të identifikojnë substancat e pranishme në djersën tonë. Ai pa se ato të modifikuara gjenetikisht, në të cilat një receptor në antena ishte bërë joaktiv, nuk ishin të ndjeshëm ndaj acidit laktik të pranishëm në djersë Dhe ata nuk ishin më të tërhequr nga krahët e vullnetarëve apo veshjet e djersitura.

Si të parandaloni pickimin nga mushkonjat

Në raftet e supermarketeve apo farmacive do të gjeni një sërë locionesh kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, por shumë prej tyre përmbajnë substanca të dëmshme, që me siguri nuk dëshironi të qarkullojnë në organizmin tuaj.

Mushkonjat tërhiqen nga disa substanca në djersën tonë, por edhe nga frymëmarrja dhe lëkura.

Mushkonjat kanë sensorë që vënë njerëzit në shënjestër që nga larg.

Bllokimi i aromave që tërheqin mushkonjat bëhet nëpërmjet solucioneve, që zakonisht përmbajnë një substancë të njohur si diethyltoluamide.

Nuk është aspak sekret që kjo substancë është toksike edhe në rastet kur nuk kemi asnjë reagim ndaj saj.

Kjo substancë përthithet lehtë nga organizmi, akumulohet në inde nga ku mund të shkaktojë dëme afatgjatë.

Solucionet e bëra në shtëpi janë padyshim zgjidhja më e mirë. Recetat dhe përbërësit janë të thjeshta dhe mbi të gjitha pa kimikatë.

Metodat Më Të Mira Natyrale Kundër Mushkonjave

Uthull Molle  

Është një ndër solucionet më efikase që mban larg padyshim mushkonjat.

Mjafton të lyeni një pambuk me uthull molle dhe të lyeni zonat e zbuluara të trupit me të para se të flini apo kur qendroni në ambjente ku mushkonjat hyjnë lehtësisht.

Ekstrakti i Vaniljes

Aroma e vaniljes trullos dhe parandalon afrimin e tyre.

Mjafton të përzjeni një lugë çaji vanilje me çfarëdolloj kremi të thjeshtë pa aromë dhe lyeni të gjitha zonat e zbuluara të trupit tuaj.

Farat e karafilit

Merrni pesë gramë fara karafili dhe zjejini me një gotë ujë. Mjaftojnë 10 pika nga ky lëng që ta aplikoni në të gjitha zonat e zbuluara të trupit.

Kamomili

Një prej bimëve mjekësore më të lashta ka efekt paralizues ndaj qelizave nervore të insekteve.

Ndaj ju mund ta thani dhe ta shpërndani nëpër shtëpi.

Mund të vendosni pak kamomil të tharë në parvazin e dritareve ose mund ta përgatisni në formën e çajit dhe të lyeni trupin me të.

Në këtë mënyrë edhe lëkura e trupit do të bëhet e butë dhe e lëmuar.

Borziloku i freskët ose gjethet e domates

Mushkonjat nuk e tolerojnë dot erën që lëshojnë këto bimë, ndaj mos nguroni t’i përdorni.

AgroWeb.org ju udhëzon të zieni në një filxhan çaji 10 apo 15 gjethe borziloku të freskët apo disa gjethe domatesh dhe kur të ftohet lyeni trupin me to para se të flini.

Vaji esencial i borzilokut, eukaliptit ose farave të karafilit

Vajrat esenciale janë më të mirët kundër mushkonjave.

Nëse keni në shtëpi vaj esencial borziloku, eukalipti apo karafili, shtoni pesë deri në dhjetë pika të vajit esencial në një gotë me ujë dhe lyeni zonat e pambuluara nga rrobat.

Me të mund të lyeni edhe një copë pambuku dhe ta vendosni në dritare që të mbani mushkonjat larg./AgroWeb

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME