Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETNdotet me naftë bruto Përroi i Zharrzës, alarmohen shoqata, bashkia, banorët dhe...

Ndotet me naftë bruto Përroi i Zharrzës, alarmohen shoqata, bashkia, banorët dhe Albpetroli

Patos – Perroi i Zharrezes eshte shfaqur serish mengjesin e sotem me mbetje hidrokarbure duke krijuar nje ndotje teper alarmante.

Sipas ambientalistit Qani Rredhi, prej tre muajsh ne kete perrua nuk ka patur derdhje mbetjesh hidrokarbure teksa jane shfaqur serish mengjesin e sotem . Sipas tij kjo ndotje vjen nga vendgrumbullimi i naftes i kompanise Albpetrol ndersa perroi kalon ne disa zona te banuara.

Per të monitoruar nga afer situaten ne terren kane zbritur edhe perfaqesues te bashkise Patos. Sipas pergjegjeses se pyjeve dhe mjedisit prane kesaj bashkie Blerina Laci, pas inspektimit ne vend te situates do te vijoje marrja e masave nga organet pergjegjese.

Nderkohe ndotja ne kete perrua eshte nje shqetesim i vazhdueshem duke krijuar probleme ne shendetin e banoreve , ndotje e cila ka sjelle dhe shpopullim te zones. Burime nga kompania e naftës Albpetrol pohuan se mundë të kemë qënë mbetje të serpentinave në rezervuarët e naftës bruto pasi rezervuarët që ndajnë ujin nga nafta bruto janë bosh.

Ndotja nga mbetjet hidrokarbure behet akoma edhe me shqetesuese pasi derdhen ne det.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME