Sunday, October 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMINis vjelja e ullirit/ Fermerët ankohen për mungesë tregu: Kam prodhimin e...

Nis vjelja e ullirit/ Fermerët ankohen për mungesë tregu: Kam prodhimin e vitit të kaluar pa shitur

Fier – Fermerët në fshatin Lalar në Patos, kanë nisur vjeljen e ullinjëve. Prodhimi është i mbarë, por fermerët janë të pasigurt me shitjen e vajit.

Sipas fermerëve, çmimi i shitjes së vajti të ullirit është i ulët, ndonëse cilësia e tij është e lartë

Një tjetër problem për këta fermerë është mungesa e fuqisë punëtore, pasi të rinjtë kanë ikur. Për këtë shkak, të moshuarit kanë nisur të vetëm të vjelin prodhimin.

Mungesa e pikave të grumbullimit dhe tregut, bën që shumë fermerë të magazinojnë në banesa sasi të mëdha vaji, i cili shpesh mbetet pa shitur edhe për më shumë se një vit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: