Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETNjë shqiptar dyshohet si përdhunues serial në Greqi (fotot)

Një shqiptar dyshohet si përdhunues serial në Greqi (fotot)

Policia greke ka identifikuar burrin që përdhunoi një grua në Paleo Faliro dhe tentoi të sulmonte një grua tjetër, por  ai është arratisur jashtë shtetit. 

Sipas informacioneve bëhet fjalë për një 45-vjeçar shqiptar me precedentë të pastër penalë. Ai akuzohet për tentativë dhe përdhunim, ndërsa ndaj tij është hapur  edhe një dosje. Vijojnë kërkimet për gjetjen dhe arrestimin e tij, ndërsa dyshohet se ai mund të jetë arratisur drejt Shqipërisë. 

Policia greke njoftoi se “pas një hetimi të plotë nga Nëndrejtoria e Sigurisë së Athinës pranë Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, e cila ka marrë përsipër dy raste përdhunimesh, një tentaivë dhe një të kryerndaj dy femrave vendase në orët e para të mëngjesit të orës 10. -23-2022 në zonën e Paleou Faliros u identifikuan detajet e autorit të dyshuar të krimeve të mësipërme.

Ndaj 45-vjeçarit shqiptar është hapur hetimi  për dhunim të kryer dhe tentativë dhunë, kanosje me armë dhe rrëmbim. Kërkimet për të vijojnë. 

Përshkrimet e viktimave

Hetimet nisën pas përdhunimit në orët e para të së dielës në Paleo Faliro.  Një grua 34-vjeçare kishte denoncuar se e kishte përdhunuar në një stacion autobusi. Në të njëjtën zonë, një tjetër grua, 24 vjeçe, u ankua se e kishte sulmuar për ta përdhunuar, ngjarje e ndodhur pak para përdhunimit të 34-vjeçares. Dy femrat dhanë përshkrime të njëjta për autorin. I referoheshin një personi që flet mirë greqishten, me gjatësi mesatare, flokëshkurtër me një tatuazh në krahun e djathtë. 

Përshkrimet ndryshonin për atë se çfarë kishte veshur burri (24-vjeçarja thotë autori  se kishte veshur një xhup dhe këpucë të bardha, ndërsa 34-vjeçarja  tha se autori ishte i veshur me rroba të errëta dhe atlete të zeza), por që veshjen  dyshohet se autori mund ta kishte ndryshuar brenda tre orëve mes një sulmi ndaj tjetrit. 

Si mbërriti policia te autori

Materiali nga kamerat e sigurisë së dyqaneve në zonën e gjerë të Palei Faliros është “skanuar” nga oficerët e sigurisë për të hartuar rrugën e ndjekur nga përdhunuesi shqipar i rrezikshëm. 

Në pikën ku u dhunua 34-vjeçarja, në Avenue Poseidonos , qarku i mbyllur i tramvajit ka regjistruar sulmin e sulmuesit.

Megjithatë, kamera e një kafeneje në Amfitea Avenue ka regjistruar përdhunuesin me tatuazh teksa tentoi të përdhunonte një grua tjetër pak orë para sulmit në Agia Skepi. 

Në video-dokument shihet viktima e tij e afërt duke ndaluar në një semafor në Avenue Amfitheas. Përdhunuesi futet në makinën e saj dhe përpiqet ta çojë atë në një vend të largët. Gruaja arrin të shkojë me makinë në trotuar, përballë një kafeneje. Ajo del jashtë dhe fillon të kërkojë ndihmë. Përdhunuesi me tatuazhin në panik nga reagimi i gruas, zbret nga makina dhe nis të vrapojë drejt Avenue Amfitheas ku edhe zhduket.

Në të njëjtën kohë, autoritetet kërkonin ankesa nga gratë që “përputheshin” me përshkrimet e dy grave për përdhunuesin e Palaio Faliros, karakteristikat e përmendura nga viktimat përvijojnë profilin e autorit. 

Siç shihet edhe nga përshkrimet, bëhet fjalë për një “grabitqar” të pamëshirshëm dhe të rrezikshëm, i cili kërkonte viktimat e tij të radhës në rrugë. Dhe zgjedhja e pikës specifike për të “goditur” nuk ishte thjesht rastësisht. 

Sapo errësohet, parku ku sulmuesi iu sul 34-vjeçares për ta përdhunuar, është i shkretë, me pasojë edhe kalimtarët e rastit e shmangin. 

Errësira, mungesa e sigurisë dhe të rinjtë që ecin vetëm natën e bëjnë vendin veçanërisht të rrezikshëm.

“Unë, si grua, nuk do të ecja vetëm nëpër këtë park natën. Janë dëgjuar gjëra të ndryshme. Gjithashtu, nëse ju ndodh diçka pas orës 12 këtu askush nuk do t’ju dëgjojë”, thotë një studente e re që ka zgjedhur të lëvizë vetëm ditën me tramvajin dhe autobusin që kalon përballë parkut. 

Deri para pak kohësh në stacionin e tramvajit kishte një njoftim ku thuhej se në zonë është një person që kryen veprime të pahijshme para kalimtarëve. 

“Shiko, mbrapa pashë një copë letër që thoshte se një zotëri po ecte jashtë në sheshe duke masturbuar. Dhe në thelb është bindëse. E kishin bërë këtë denoncim aty, në stacionin e autobusit, ndaj me siguri diçka e tillë ka ndodhur”, ankohet një vajzë që banon në zonë dhe ka dëgjuar për të nga të njohurit e saj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: