Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETParalajmërimi/ Pijet e njohura ‘rrisin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes...

Paralajmërimi/ Pijet e njohura ‘rrisin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru’

Kjo eshte pija qe rrit rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru’ Pijet me sheqer si Cola mund të rrisin rrezikun e njerëzve për sulme vdekjeprurëse në zemër dhe goditje në tru, kjo është zbuluar nga një studim.
Ekspertët me bazë në SHBA zbuluan se pirja e pijeve të njohura mund të çojë në një rritje të larta të niveleve të sheqerit në gjak .

Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë enët e gjakut dhe nervat që kontrollojnë zemrën tuaj, duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thanë ekspertët.Studimet e mëparshme kanë zbuluar tashmë se pijet rrisin rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 dhe tani kanë vërtetuar se këto pije shumë të dashura mund të kontribuojnë në problemet e zemrës. Studiuesit zbuluan se pirja e lëngjeve të frutave – i cili gjithashtu përmban fruktozë – mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2, por nuk ndikon në shëndetin e zemrës.

Ndonëse, ngrënia e frutave vetë është shumë më e shëndetshme dhe nuk çon në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës ose diabetit.Ekspertët thonë se ushqimet me sheqer që duhet të reduktojmë janë ëmbëlsirat, biskotat, çokollata dhe pijet me gaz, shumë prej të cilave përmbajnë fruktozë.
Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i ëmbëlsuesve artificialë në adoleshencë mund të çojë në probleme serioze të kujtesës afatgjatë në jetën e mëvonshme.
Burimi the Sun

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME