Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETPiratimi i të dhënave/ Emrat e krimit, politikës dhe gazetarëve në një...

Piratimi i të dhënave/ Emrat e krimit, politikës dhe gazetarëve në një listë

Një listë emrash të thuajse 100 mijë shtetasve shqiptarë u publikua në Telegram nga Homeland Justice. I njëjti grup, që organizoi sulmin ndaj sistemit kibernetik shtetëror ka publikuar 49 file me 1.7 Giga materiale.

Mbetet ende e paqartë se çfarë përfaqëson kjo listë, por të dhënat janë siguruar nga institucionet shtetërore.

Emrat janë regjistruar sipas një renditjeje të papërcaktuar. Aty disponohet foto e personit, emri, mbiemri, atësia, ditëlindja dhe vendlindja.

Raportimet e para në media qenë se të dhënat0 ishin përftuar nga sistemi Memex, i cili përmban listën e personave të dyshuar si të përfshirë në veprimtari kriminale.

MEMEX njihet si Sistemi i Menaxhimit të Informacionit Kriminal dhe është mjeti kryesor në punën e Policisë së Shtetit. Aty janë depozituar të dhëna sekrete të policisë mbi çdo eksponent kriminal. Ky sistem shërben për marrjen dhe transmetimin e njoftimeve për ngjarjen kriminale të ndodhur, informacionit policor si dhe të dhënave për personat e implikuar në këto ngjarje apo informacione.

Sapo u mësua për publikimin e listës, në media qarkulloi menjëherë foto e Ervis Martinajt, një profil që policia e kishte në regjistrat e saj shumë vite më parë. Mes mijëra të tjerëve, gazetarët gjetën edhe emra të tjerë të njohur të krimit.

Debati për të dhënat nga sistemi MEMEX

Por në një njoftim për mediat, policia mohoi se janë prekur të dhëna sensitive në sistemin e saj.

“Nuk janë prekur apo dëmtuar të dhëna sensitive që administrohen në këtë sistem, të cilat kanë të bëjnë me punën policore” njoftoi policia.

Por opozita e quajti këtë një nga momentet më të rrezikshme për vendin. Sipas kreut të Partisë Demokratike, Sali Berisha, lista që doli sot në internet është pjesë e MEMEX.

“Sot, nga sistemi MEMEX, i cili përbën kartotekën e punës 30-vjeçare të Policisë së Shtetit, janë publikuar 105 mijë emra shqiptarësh, të dyshuar, të hetuar nga policia për krime të llojeve nga më të ndryshmet” tha Berisha.

Sipas tij, publikimi i të dhënave pati për qëllim paralajmërimin e elementit kontigjent, që është nën mbikqyrje nga policia.

Edhe politikanë në listë

Mes listës së emrave të publikuar ishte edhe Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali. Në një reagim në rrjetet sociale, Spiropali mohoi se të dhënat e publikuara ishin nga sistemi MEMEX.

“Thotë Saliu lista Memex, vu portalet lista Memex. Përgënjeshtroi Policia nuk është lista Memex, por lajmet e portaleve mbetën. Shkurt, e hodhën ata një gur në lumë dhe tani o burra të gjejmë ç’lidhje ka Elisa, Niko, Mimi e të tjerë apo edhe disa gazetarë në listën e të dyshuarve të Policisë!” shkruajti ajo.

Në fakt, në listën e publikuar ka edhe gazetarë dhe zyrtarë të njohur të shtetit.

Gjatë debatit në parlamanent, kryeministri Rama e quajti të gjithë këtë një gallatë të madhe.

“Del një listë sot që nuk flet për hakerim sistemesh sensitive, por për diçka tjetër. Që çfarë terreni gjen në kanalet dhe portalet tona një grup që ka qëllime dashakeqe ndaj vendit dhe që me një listë të fotomontuar ku përzihen kriminelë me politikanë me gazetarë, fut në vorbull një dynja të tërë që hedh teza dhe hipoteza” tha Rama.

Dyshimet për piratimin e sistemit MEMEX erdhën pas bllokimit të sistemit TIMS, vjedhjes së pamjeve nga kamerat e sigurisë në pikat kufitare dhe hakerimit të emaileve të ish-drejtorit të policisë Gledis Nano.

Çfarë tha FBI për sulmin kibernetik

Byroja Federale e Hetimit (FBI) dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë publikuar një deklaratë të përbashkët, sipas së cilës qeveria iraniane, nisi sulmin në korrik të 2022 kundër portaleve qeveritare shqiptare duke bllokuar përkohësisht shërbimet online. Sipas deklaratës, hakerët iranianë kanë pasur akses në rrjetin e shërbimeve shqiptare afërsisht 14 muaj përpara se të fillonte sulmin keqdashës kibernetik. Hakerët iranianë kanë mbajtur akses të vazhdueshëm në faqet shqiptare përafërsisht një vit, akses i cili përfshinte një kodues skedarësh të stilit ransomëare dhe një malëare që fshinte disqet. Hakerët kishin mundësi të shfrytëzonin periodikisht të dhënat e qeverisë shqiptare në portalet online.

Midis majit dhe qershorit 2022, hakerët iranianë kryen sulmin e parë ndaj portaleve qeveritare shqiptare, duke nxjerrë të dhënat e qytetarëve. Më pas në korrik 2022, hakerët goditën sërish portalin qeveritar shqiptar, duke lënë edhe një mesazh për muxhaedinët që Shqipëria ka strehuar në Durrës.

Në qershor 2022, HomeLand Justice krijoi një faqe interneti dhe profile të shumta të mediave sociale që postonin mesazhe anti-MEK. Më 18 korrik 2022, Homeland Justice pranoi sulmin kibernetik ndaj portaleve qeveritare shqiptare. Më 23 korrik 2022, postoi HomeLand Justice video të sulmit kibernetik në faqen e tyre të internetit.

Nga fundi i korrikut deri në mesin e gushtit 2022, llogaritë e mediave sociale të lidhura me HomeLand Justice filluan të publikonin të dhënat e qytetarëve dhe qeverisë shqiptare online./Lapsi.al

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME