Monday, July 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAProtesta/ Episodet në qendër të Athinës

Protesta/ Episodet në qendër të Athinës

Greqi – Rreth orës 13:15 të së enjtes dhe pas përfundimit të demonstratës masive në qendër të Athinës, të rinjtë demonstrues hodhën koktej molotovi ndaj policëve. Personat e MAT-it kanë reaguar menjëherë duke hedhur lëndë kimike dhe granata flash.

Incidentet vazhduan për disa kohë rreth sheshit Sintagma dhe shtatores së Ushtarit të Panjohur dhe në proces u shtrinë drejt Universitetit.

Pak para orës 15:00 ka pasur një tension të ri në Propylaia, kur efektivët e policisë hapën rrugën dhe tentuan të zmbrapsnin protestuesit. Pasuan përplasje dhe hedhje kimikate nga forcat e policisë.

Në orën 17:00 ka pasur një raund të ri përplasjesh në Propylaia, në kuadër të të cilave janë bërë dy arrestime. Në total, gjatë gjithë ditës, akuzat arritën në 117, nga të cilat tre rezultuan me arrestime.

Shihni pamjet nga episodet në Propylaia :

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME