Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREPse lodhemi kaq shumë në mot të nxehtë?

Pse lodhemi kaq shumë në mot të nxehtë?

Mund të ju ketë ndodhur që pikërisht në këto ditë të nxehta të ndiheni më të rraskapitur se zakonisht. Pa ndonjë arsye të qartë, na duket që ndihemi më të lodhur se zakonisht në ditë me temperatura të larta, megjithatë ka një shpjegim për këtë, shkruan The Independent.

“Kur moti është i ngrohtë, trupat tanë duhet të punojnë më shumë për të ftohur veten”, thotë eksperti Zulqarnain Shah. “Mekanizmi natyror i ftohjes së trupit përfshin rritjen e qarkullimit të gjakut pranë sipërfaqes së lëkurës dhe nxitjen e prodhimit të djersës. Këto ndryshime fiziologjike mund të çojnë në lodhje dhe një ndjenjë letargjie. Është thelbësore të pranohet se kjo lodhje është një përgjigje normale ndaj nxehtësisë dhe zakonisht është e përkohshme”, pohon eksperti mjekësor.

Por, cilat janë shkaqet që ndihemi të lodhur dhe si të evitojmë këtë?

Dehidratimi

Një ndër arsyet që ndiheni të lodhur dhe s’keni energji, është se ju mungon hidratimi.

“Moti i nxehtë rrit shkallën e humbjes së lëngjeve përmes djersitjes, duke çuar në dehidrim. Dehidratimi mund të kontribuojë në lodhje dhe t’ju bëjë të ndiheni edhe më letargjik”, shton Dr Shah.

“Për të shmangur këtë, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar në mënyrë adekuate duke pirë shumë lëngje, veçanërisht ujë. Synoni të pini edhe kur nuk ndiheni të etur, pasi etja nuk është gjithmonë një tregues i saktë i dehidrimit”.

Lodhje nga nxehtësia

“Ekspozimi i zgjatur ndaj nxehtësisë mund të rezultojë në lodhje nga nxehtësia, një gjendje e karakterizuar nga simptoma të tilla si djersitje e madhe, dobësi, marramendje, vjellje, dhimbje koke dhe ngërçe të muskujve. Nëse përjetoni këto shenja paralajmëruese, është thelbësore të lëvizni në një mjedis më të freskët, të pini lëngje dhe të pushoni. Nëse simptomat vazhdojnë ose përkeqësohen, kërkoni kujdes mjekësor menjëherë”, thotë Shah.

Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje shenjave paralajmëruese, pasi nëse zhvillohet ‘goditja’ e nxehtësisë, kjo është një urgjencë mjekësore. Shah thekson: “Infarkti nga nxehtësia është një gjendje e rëndë dhe potencialisht kërcënuese për jetën që kërkon ndërhyrje të menjëhershme mjekësore. Ndodh kur rregullimi i temperaturës së trupit dështon dhe temperatura qendrore rritet në mënyrë të rrezikshme.

“Simptomat mund të përfshijnë temperaturë të lartë trupore (mbi 39.4C), gjendje mendore të ndryshuar, konfuzion, frymëmarrje të shpejtë, rrahje të shpejta të zemrës dhe madje edhe humbje të vetëdijes. Nëse dyshoni për goditje të nxehtësisë, telefononi menjëherë shërbimet e urgjencës”.

Mungesa e gjumit

Lodhja shtesë mund të lidhet edhe me gjumin e dobët, pasi kjo mund të shkaktohet vërtet nga nxehtësia.

“Temperaturat e nxehta mund të prishin gjumin dhe të çojnë në cilësi të dobët të gjumit. Trupi duhet të ftohet për të filluar gjumin dhe nxehtësia e tepërt mund ta bëjë të vështirë arritjen e temperaturës optimale të gjumit”, shpjegon eksperti mjekësor. “Për të përmirësuar gjumin në mot të nxehtë, merrni parasysh përdorimin e ventilatorëve ose ajrit të kondicionuar, veshjen e rrobave të gjumit të lehta dhe të frymëmarrjes, mbajtjen e dhomës së gjumit të ajrosur mirë dhe përdorimin e shtratit më të lehtë”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME