Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORERama: BE të bashkohet përmes demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin...

Rama: BE të bashkohet përmes demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin e breshkës përmes burokracisë

Kreu i qeverisë, Edi Rama në fjalimin e tij para shqiptarëve në Milano ka komentuar edhe zgjerimin e Basahkimit Europian përmes një “mesazhi”.

Ai tha se BE duhet të kuptojë se duhet të bashkohet përmes ujërave të demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin e breshkës përmes kanaleve të burokracisë. Sipas kryeministrit u desh lufta e nisur nga Rusia që unioni europian të kuptojë se duhet zgjeruar.

Rama: Ne shqiptarët jemi të barabartë për ecurinë e fatit të atij projekti etnik, në rrugën e fateve tona të pandashme evropiane, ku shtetet Evropës demokratike, o ja dalin të gjithë në krye së bashku si evropianë pa dallim o mbetemi prapa botës të gjithë bashkë, në një Evropë që është e sfiduar si asnjëherë më parë qysh nga lufta e dytë botërore.

Gjermania e quajti ribashkim dhe ia doli në krye pa pritur dhe pa kërkuar që gjermanet lindorë të bëheshin të përshtatshëm në një proces me kritere standarde, por edhe me lojëra politike. Ndërsa BE iu desh të zvarritej dhjetëra vite me të ashtuquajturin zgjerim derisa carizmi rus u shfaq si ajo gjilpëra duke hapur luftën e parë pushtuese në këtë kontinent dhe duke bërë Evropën të kuptojë më në fund se duhet të bashkohet përmes ujërave të demokracisë dhe jo të zgjerohet me hapin e breshkës përmes kanaleve të burokracisë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME