Saturday, September 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETReagimi/ Detina Zalli: Dhe unë jam shqiptar.

Reagimi/ Detina Zalli: Dhe unë jam shqiptar.

Reagimi i një pjese të qeveritarëve në Mbretërinë e Bashkuar kundër shqiptarëve duke i qujatur kriminelë.ka nërë që shqiptarë kudo që ndodhen të reagojnë në forma e mënyra të ndryshme, një i till është edhe ai i Detina Zalli nga Patosi por që bën jetën akademike në SHBA.

Ja reagimi i saj.

Ditët e fundit jam ndier i pikëlluar nga mënyra sesi mediat në Mbretërinë e Bashkuar i kanë referuar shqiptarëve me kaq negativitet, duke i etiketuar si “kriminelë”. Kjo solli kujtime kur isha 13 vjeç dhe fëmijët e tjerë në shkollën time më quanin në mënyrë rutinore si “kriminel” për arratisjen në Mbretërinë e Bashkuar për t’i shpëtuar luftës civile. Kjo vazhdoi për tre vjet me radhë. Cdo dite. Isha i shkatërruar, më mungonte vetëvlerësimi dhe e urreja jetën time!
Kanë kaluar njëzet vjet dhe gjatë kësaj kohe kam pasur bekimin të punoj në universitetet më prestigjioze në botë: Universitetin e Harvardit, Universitetin e Oksfordit dhe Universitetin e Kembrixhit. Unë kam qenë shkencëtari më i ri pas doktoraturës në Harvard në moshën 24-vjeçare, kam drejtuar kurse për studentë universitar dhe pasuniversitar, kam fituar shumë bursa dhe kam bashkëpunuar me laureatë të çmimit Nobel.

Por më e rëndësishmja, unë kam ndikuar në jetën e më shumë se 10,000 studentëve me prejardhje të ulët socio-ekonomike në MB, SHBA, Indi, Kinë dhe Evropën Lindore. Unë kam ndihmuar refugjatët, emigrantët dhe pacientët me kancer (dhe vazhdoj ta bëj këtë).

Po.
Dhe unë jam shqiptar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: