Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËRevlon/ Falimenton gjigandi i kozmetikës

Revlon/ Falimenton gjigandi i kozmetikës

Revlon, gjigandi 90-vjeçar i kozmetikës, paraqiti kërkesën për mbrojtjen e falimentimit të Kapitullit 11 për shkak të borxhit të gjymtuar dhe konkurrencës në rritje.

Prodhuesi i manikyrave dhe buzëkuqëve tha se masa do ta lejojë atë të “riorganizojë strategjikisht” financat, duke treguar “kufizimet e likuiditetit” të shkaktuara nga ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe inflacioni.

Revlon po merr 575 milionë dollarë financim nga debitori në posedim për të ndihmuar në mbështetjen e operacioneve të saj të përditshme.

“Deklarimi i sotëm do t’i lejojë Revlon t’u ofrojë konsumatorëve produktet ikonë që ka ofruar për dekada” tha CEO e Revlon, Debra Perelman në një njoftim. Ajo shtoi se “struktura e saj sfiduese e kapitalit ka kufizuar aftësinë për të lundruar çështjet makro-ekonomike në mënyrë që të përmbushim këtë kërkesë.”

Revlon në vitet e fundit humbi hapësirën dhe shitjet për startup-et e mbështetur nga të famshëm, si Kylie Jenner’s Kylie Cosmetics dhe Rihanna’s Fenty Beauty.

Është goditur gjithashtu nga çështjet e furnizimit, të përkeqësuara nga pandemia Covid-19. Mungesa e produkteve që rezultoi ishte një tjetër faktor kryesor në futjen e Revlon në falimentim dhe analistët kanë thënë se ato nuk kishin gjasa të zgjidheshin në një afat të shkurtër.

Kompania u themelua në vitin 1932 nga vëllezërit Charles dhe Joseph Revson dhe Charles Lachman. Revlon (REV) doli në publik në 1996 dhe në 2016 u ble nga Elizabeth Arden në një bast prej 870 milionë dollarësh për kujdesin e lëkurës për të shmangur konkurrencën. Ajo strehon disa marka kryesore, duke përfshirë Britney Spears Fragrances dhe Christina Aguilera Fragrances.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME