Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËTH@SHETHEMERihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të tretin vit radhazi, duke u renditur në vendin e 21-të.

Miliarderja tjetër më e re në listën e Forbes është Kardashian, 41 vjeç, e cila ka një pasuri neto prej 1.8 miliardë dollarësh.Kylie Jenner  u kurorëzua miliarderja më e re e Forbes në vitin 2018, vetëm për t’i hequr titullin pas një rillogaritjeje të vlerës së saj neto. Pasuria e saj neto aktualisht është 600 milionë dollarë.

Pasuria e Rihanna-s  është 1.4 miliardë dollarë, që është vetëm pjesërisht nga karriera e saj e suksesshme muzikore. Shumica e saj vjen nga përpjekjet e saj sipërmarrëse, duke përfshirë Fenty Beauty, Fenty Skin dhe Savage X Fenty.

Në mars, Bloomberg raportoi se kompania e të brendshmeve Savage X Fenty po punonte me këshilltarët për një ofertë publike fillestare që mund ta vlerësonte kompaninë në 3 miliardë dollarë ose më shumë. Rihanna zotëron 30 për qind të asaj kompanie.

Fituesja e Grammy zotëron gjithashtu 50 për qind të Fenty Beauty, i cili u lançua në 2017 dhe solli 550 milionë dollarë të ardhura në vitin 2020. Në vitin 2012, këngëtarja “Love On The Brain” filloi një fond filantropie të quajtur Fondacioni Clara Lionel (CLF), duke synuar “të mbështesë dhe financojë iniciativat novatore të arsimit dhe qëndrueshmërisë ndaj klimës”, sipas faqes së internetit.

Një vit pas lançimit të fondacionit, CEO i Fenty Beauty mbajti dy fushata buzëkuqësh me MAC Cosmetics, duke mbledhur 60 milionë dollarë për të përfituar gratë dhe fëmijët e prekur nga HIV/AIDS.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME