Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIVendimi i Google pas heqjes së të drejtës për abort

Vendimi i Google pas heqjes së të drejtës për abort

Google do të fshijë automatikisht historinë e vendndodhjes së përdoruesve kur të kontaktojnë  qendrat e abortit, ka thënë kompania.

Zonat e ndjeshme, si klinikat e abortit, qendrat e fertilitetit, objektet e trajtimit të varësisë, klinikat për humbje peshe dhe klinikat e kirurgjisë kozmetike do të fshihen nga historitë e vendndodhjes së përdoruesve. Përdoruesit kanë pasur gjithmonë opsionin të modifikojnë historitë e tyre të vendndodhjes vetë, por Google do ta bëjë atë në mënyrë proaktive për ta si një nivel shtesë mbrojtjeje.

“Ne jemi të përkushtuar për të ofruar mbrojtje të fuqishme të privatësisë për njerëzit që përdorin produktet tona dhe do të vazhdojmë të kërkojmë mënyra të reja për të forcuar dhe përmirësuar këto mbrojtje,” shkroi Jen Fitzpatrick, një nënpresidente e lartë e Google.

Premtimi vjen mes presionit të përshkallëzuar ndaj Google dhe kompanive të tjera të Big Tech për të bërë më shumë për të mbrojtur rezervat e informacionit të ndjeshëm personal përmes shërbimeve dhe produkteve të tyre dixhitale nga autoritetet qeveritare dhe të huajt e tjerë.

Thirrjet për kontrolle më të rrepta të privatësisë u shkaktuan nga vendimi i fundit i Gjykatës së Lartë të SHBA-së që përmbysi vendimin e vitit 1973 Roe kundër Wade që legalizonte abortin. Ky ndryshim mund ta bëjë të paligjshëm abortin në shumë shtete, duke rritur spektrin se të dhënat për vendndodhjen e njerëzve, tekstet, kërkimet dhe emailet mund të përdoren në ndjekjet penale kundër procedurave të abortit apo edhe për kujdesin mjekësor të kërkuar në rast të një aborti.

Aktivistët e privatësisë kanë këshilluar gjithashtu marrjen e masave në lidhje me aplikacionet e mesazheve dhe motorët e kërkimit në mënyrë që të sigurohet privatësia dixhitale.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME