Monday, October 2, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETSekreti i jetëgjatësisë “fshihet” në një frut

Sekreti i jetëgjatësisë “fshihet” në një frut

Një avokado në ditë heq yndyrnat e tepërta dhe i shton ato viteve të jetës sonë. Për shkak të shijes së saj avokado është fruti i preferuar për të ngrënë për mëngjes, ose për të vendosur në një sanduiç.

Një avokado nuk duhet t’i mungojë përditshmërisë tuaj sepse ajo mbart vlera ushqyese të mëdha.

Mbron zemrën

Yndyrnat e pangopura që gjenden në avokado ndihmojnë në ruajtjen e një profili të shëndetshëm lipid, duke balancuar nivelet e kolesterolit të mirë (HDL). Sidoqoftë, vlerat e kolesterolit “të keq” (LDL) përmirësohen gjithashtu, si dhe nivelet e triglicerideve dhe insulinës, siç tregohet nga një përmbledhje e botuar në Molecules.

Përmirëson funksionin e trurit

Nëse zemra punon si ora, organet e tjera, si truri, do ta ndjekin shembullin. Kjo do të thotë, kur zona e trurit gjakoset siç duhet përmes funksionimit të duhur të enëve të gjakut, oksigjeni dhe lëndët ushqyese që i nevojiten për të kryer siç duhet transportohen. Megjithatë, përmbajtja e luteinës së avokados është ajo që e bën atë kaq të vlefshëm në funksionin e trurit dhe më gjerë. Një studim në Nutrients zbuloi se konsumi i saj rriti nivelet e luteinës në tru dhe përmirësoi funksionin njohës te të rriturit e moshuar.

Mbron shikimin

Përkatësisht, antioksidantët, si luteina, të avokados janë veçanërisht të dobishëm për shëndetin e syve. Në të njëjtin studim të botuar në Nutrients, një rritje prej 25% në nivelet e luteinës u vu re në sytë e të moshuarve që hëngrën një avokado çdo ditë për gjashtë muaj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: