Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETSekuestrohen 585 kg kokaine, shkatërrohet familja cakranjote e trafikut

Sekuestrohen 585 kg kokaine, shkatërrohet familja cakranjote e trafikut

Policia greke në bashkëpunim me DEA Amerikane, kanë goditur një grup kriminal të përbërë nga një familje shqiptare dhe kanë sekuestruar 585 kg 208 gram kokainë, të ndarë në 500 pako.

Policia greke ka tentuar të ndalojë dy automjete në zonën e Agia Triada dhe Neo Epivaton.

Një nga automjetet ka ndaluar ndërsa tjetri ka tentuar të largohet duke u përplasur me një makinë policie dhe më pas me gardhin e një ndërtese, pa pasur dëme në njerëz.

Të dyja mjetet rezultojnë të marra me qera. Brenda dy mjeteve dhe në një banesë, u sekuestruan 500 pako me 585 kg 208 gram kokainë, 7440 euro, 7 celularë, detektor metalik dhe objekte të tjera.

Është arrestuar kreu i grupit Arjan Xhafa shqiptar 50 vjec nga Cakrani i Fierit, i cili trafikonte kokainë nga Amerika Latine për shpërndarje në Greqi dhe Europë.

Është arrestuar bashkëshortja e tij Lutmira Xhafaj 42 vjeçe për të cilën thuhet se ka një lokal bar kafe në Cakran, dy nipat e tij Ilirian Baraj 33 dhe Klevis Muskaj 21 vjeç si dhe Avelino Feimi

Droga, me peshë 585 kilogramë dhe 208 gramë, u gjet e paketuar në 500 pako, disa prej të cilave mbanin simbole të veçanta naziste. Ata u gjetën radhazi në kuadër të hetimeve në zonat e Agia Triada dhe Neo Epivata të Selanikut, kur dy të arrestuarit udhëtonin me makina pasagjerësh me qira. Njëri prej tyre është ndaluar për t’u kontrolluar, ndërsa drejtuesi i mjetit të dytë, në tentativë për t’u arratisur, është përplasur me një makinë policie dhe është përplasur me rrethojën e ndërtesës, pa raportuar për lëndime.

Te arrestuar jane

Arjan Neki Xhafaj 1973 Cakran
Lutmira Fatmir Xhafaj 1981 Cakran
Ilirian Shpetim Baraj 1988 Fier
Klevis Arben Muskaj 2002 Cakran
Avelino Alfred Feimi 1990 Vlora

Përveç drogës u gjetën dhe u konfiskuan 7740 euro lidhur me trafikun e drogës, shtatë telefona që përdoreshin për të komunikuar me njëri-tjetrin, një detektor metali dhe sende të tjera. Gjithashtu u sekuestrua një makinë pasagjerësh në pronësi të drejtuesit të organizatës.

Sipas informacioneve, baza e unazës ishte Shqipëria. Një pjesë e sasisë së drogës do të qëndronte në Greqi, ndërsa pjesa më e madhe e saj përmes vendit fqinj do të kanalizohej drejt Europës. Vlerësohet se sasia mund të “thyehet” në 1.750.000 doza, ku çmimi me pakicë i të gjitha këtyre dozave “arrin” deri në 175 milionë euro, ndërsa çmimi me shumicë i barnave llogaritet në 11-33 milionë euro./ Zougla

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME