Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedSHBA rrëzon balonën e 4 misterioze

SHBA rrëzon balonën e 4 misterioze

SHBA ka rrëzuar një tjetër objekt fluturues të paidentifikuar. Këtë herë mbi liqenin Huron pranë kufirit kanadez duke regjistruar incidentin e katërt të tillë këtë muaj. Ai u rrëzua nga pilotët e Forcave Ajrore dhe Gardës Kombëtare këtë të diel tha kongresmenja e Miçiganit, Elissa Slotkin.

“Një punë e madhe u bë nga të gjithë ata që e kryen këtë mision”, – shkroi ajo në Twitter. Uashingtoni ka qenë në gatishmëri të lartë që kur ushtria e tij shkatërroi një balonë të dyshuar spiune kineze më 4 shkurt.

Ajo tullumbace u gjurmua në të gjithë SHBA-në kontinentale përpara se të rrëzohej në brigjet e Karolinës së Jugut. Zyrtarët gjetën disa nga mbeturinat e tij në oqean dhe thanë se balona e kishte origjinën në Kinë dhe ishte përdorur për vëzhgim. Vetë Kina mohon se ishte përdorur për spiunim.

Që atëherë, avionët luftarakë amerikanë kanë rrëzuar 3 objekte të tjera në lartësi të madhe në po aq ditë. Të premten, presidenti amerikan Joe Biden urdhëroi që një objekt të rrëzohej mbi Alaskë. Të shtunën një objekt i ngjashëm u rrëzua mbi Yukon në veri-perëndim të Kanadasë.

Zyrtarët nuk e kanë identifikuar publikisht origjinën e këtyre objekteve. Si SHBA ashtu edhe Kanadaja po punojnë për të rikuperuar mbetjet, por kërkimi në Alaskë është penguar nga kushtet atmosferike të Arktikut.

“Këto objekte nuk ngjanin shumë me njëri – tjetrin dhe ishin shumë më të vogla se balona [e 4 shkurtit] dhe ne nuk do t’i karakterizojmë përfundimisht derisa të mund të rikuperojmë mbetjet e tyre” – tha një zëdhënës i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Dihet pak për objektin që u rrëzua të dielën, pasi zyrtarët ende nuk kanë dhënë ndonjë detaj në lidhje me madhësinë apo pamjen e tij. Më herët të dielën, kryedemokrati në Kongres tha se zyrtarët e inteligjencës besonin se objektet fluturuese që u rrëzuan të premten dhe të shtunën ishin balona vëzhgimi.

“Ata besojnë se ishin [balona]. Po.” – tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer për ABC News, duke shtuar se ato ishin “shumë më të vogla” se i pari që u rrëzua në brigjet e Karolinës së Jugut.

“Përfundimi është se deri para disa muajsh ne nuk dinim për këto balona. Ne ndoshta do të jemi në gjendje t’i bashkojmë gjitha këto balona vëzhgimi dhe të dimë saktësisht se çfarë po ndodh,” – tha Schumer

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME