Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËShitet kitarja e Kurt Cobain

Shitet kitarja e Kurt Cobain

Një pjesë e historisë së Kurt Cobain shkoi për para të mëdha gjatë fundjavës, kur kitara elektrike Fender Stratocaster u shit për gati 600,000 dollarë në ankand.

Sipas Julien’s Auctions, kitara – e shkatërruar nga Cobain në skenë  u shit për 595,000 dollarë, gati 10 herë më shumë se vlerësimi fillestar prej 60,000 dollarësh. Përtej luajtjes nga Cobain para se ta thyente, kitara e rimontuar por e paluajtshme u nënshkrua nga të tre anëtarët e Nirvana – Cobain, Krist Novoselic dhe Dave Grohl – së bashku me mbishkrime shtesë për Mark Lanegan.

Ankandi ofroi gjithashtu një tjetër pikë kryesore të Nirvana: një listë për performancën e tyre të 17 prillit 1991 në OK Hotel në Seattle, Washington, i cili u shit për 50,800 dollarë, 12 herë më shumë se vlerësimi i tij fillestar prej 4,000 dollarë, për Julien’s. Besohet se ishte shkruar me dorë nga Grohl, lista e grupeve ishte edhe më e veçantë pasi shënoi performancën debutuese të grupit të hitit të tyre legjendar, “Smells like Teen Spirit” përpara publikimit të tij në nëntor 1991. Lista – e shkruar me shënues rozë në anën e pasme të një reklame të printuar “Mësime kitarë me Tommy Rose” – përfshinte këngë të tilla si “Big Cheese”, “D-7”, “Love Buzz”, “About a Girl”, ” Immoodiuum”, “Smells Like Teen Spirit” dhe “In Bloom”, sipas përshkrimit të artikullit

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME