Friday, December 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIShkenca/ Arrihet transplanti i parë i mitrës në Itali

Shkenca/ Arrihet transplanti i parë i mitrës në Itali

Ka lindur në spitalin Cannizzaro në Catania, Alessandra, vajza e gruas që bëri transplantin e parë të mitrës në Itali.

Kjo është lindja e parë e këtij lloji në Itali dhe rasti i gjashtë në botë i një shtatzënie të suksesshme pas një transplanti nga një donator i vdekur.

Pacientja iu nënshtrua një operacioni cezarian për shkak të njq situate pozitive Covid. Foshnja ka lindur para kohe në javën e 34-të të shtatzënisë dhe peshon 1.7 kg.

Nëna ka mundur ta shohë vetëm ne foto vogëlushen, pasi ajo është ende e shtruar në reanimacion, është prekur nga lumturia. “Përshëndetje, po shërohem, po shërohem dhe mezi pres të dal ta shoh fëmijën tim dhe ta përqafoj”: shprehet gruaja në një video të vogël.

Pacientja është mirë, raportojnë burime mjekësore dhe ndoshta nesër ajo mund të transferohet në një pavion tjetër për Covid, sepse është ende pozitive edhe po i nënshtrohet terapisë imunosupresive për të shmangur refuzimin e organit të marrë. Vajza ndodhet në repartin e Neonatologjisë në spitalin Cannizzaro në Catania, nuk është e intubuar, por merr frymë me asistencë dhe nuk ka probleme me mpiksjen e gjakut apo mëlçinë.

Nëna, tashmë 31 vjeçe, ka lindur pa mitër për shkak të një patologjie kongjenitale, sindromës Rokitansky. Dhuruesi është një 37-vjeçare, ish-nënë, e cila vdiq nga arresti i papritur kardiak dhe e cila kishte shprehur ‘pëlqimin’ e saj gjatë jetës së saj kur iu rinovua karta e identitetit. Prindërit e vogëlushes Alessandra kanë vendosur t’i japin vajzës emrin e gruas.

Transplanti u krye në gusht 2020, në pandemi të plotë, në Qendrën e Transplantit të Spitalit Universitar Poliklinik të Katanias nga një ekip multidisiplinar i përbërë nga profesorët Pierfrancesco dhe Massimiliano Veroux, Paolo Scollo dhe Giuseppe Scibilia, si pjesë e një programi eksperimental të koordinuar nga Qendra Kombëtare e Transplantit.

Më pas gruaja u ndoq nga ekipi i prof. Paolo Scollo drejton departamentin e Obstetrikës dhe Gjinekologjisë në spitalin Cannizzaro, njësia operative e kompleksit të klinikizuar të Universitetit Kore të Enës. Në Cannizzaro pacientja dhe bashkëshorti i saj më pas filluan procesin e fekondimit homolog të asistuar, falë ovociteve të mbledhura dhe të ruajtura, përpara operacionit, në biobankën për ruajtjen e fertilitetit të të njëjtit spital.

“Jeta ka triumfuar falë shkencës. Urime profesionistëve, ekipeve të tyre dhe shumë lumturi për një ngjarje kaq të lumtur
“Lindja e kësaj vajze është një rezultat i jashtëzakonshëm. Ky eksperiment është ende në fillimet e tij, veçanërisht për sa i përket ndërhyrjeve nga donatorët e vdekur, të cilat janë vetëm 20% e transplanteve tashmë të pakta të mitrës të kryera deri më tani në botë”. Kështu Massimo Cardillo, drejtor i Qendrës Kombëtare të Transplantit

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME