Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShkenca: Ja si kurohet rënia gjenetike e flokëve

Shkenca: Ja si kurohet rënia gjenetike e flokëve

Një ekip nga Universiteti i Kalifornisë Irvine (UCI) në SHBA dhe partnerë nga vende të tjera, kanë zbuluar një molekulë – të quajtur SCUBE3 – e cila shkakton rritje të fuqishme të flokëve te burrat dhe gratë.
Ata pretendojnë se kjo mund t’i japë fund për mirë sëmundjeve të tullacisë dhe rënies së flokëve, përfshirë alopecinë. Studimi , i botuar në Developmental Cell, zbuloi saktësisht se si qelizat e papilës së lëkurës, të gjetura në fund të çdo folikuli të flokëve, nxisin rritjen e re.

Megjithëse dihej tashmë mirë se qelizat e papilës së lëkurës luajnë një rol kryesor në kontrollin e rritjes së flokëve, molekulat aktivizuese të përfshira më parë ishin “të kuptueshme keq”.
Autori i studimit dhe profesori i UCI, Maksim Plikus, shpjegoi: “Në periudha të ndryshme gjatë ciklit jetësor të gjëndrës së flokëve, të njëjtat qeliza të papilës së lëkurës mund të dërgojnë sinjale që ose i mbajnë folikulat në gjumë ose shkaktojnë rritjen e flokëve të reja.

Të parandalosh rënien e flokëve ndërsa plakesh do të thotë të shmangësh faktorët stresues mjedisorë.
“Ne zbuluam se molekula sinjalizuese SCUBE3, të cilën qelizat e papilës së lëkurës e prodhojnë natyrshëm, është lajmëtari i përdorur për t’u ‘treguar’ qelizave burimore të flokëve fqinjë që të fillojnë të ndahen, gjë që paralajmëron fillimin e rritjes së flokëve të rinj”.
Prodhimi i molekulave aktivizuese nga qelizat e papilës së lëkurës është “kritike” për rritjen efikase të flokëve si te minjtë ashtu edhe te njerëzit.

Tek njerëzit me alopeci androgjenetike – e njohur edhe si model i rënies së flokëve – qelizat e papilës së lëkurës keqfunksionojnë, duke reduktuar në masë të madhe molekulat aktivizuese normalisht të bollshme.
Për të hulumtuar këtë, ekipi studioi një mi me qeliza të papilës së lëkurës të hiperaktivizuar dhe qime të tepërta.

Damat e famshme që vite të tëra po luftojnë me rënien e flokëve
Studiuesi i UCI-së, Yingzi Liu tha: “Studimi i këtij modeli të miut na lejoi të identifikojmë SCUBE3 si molekulën sinjalizuese të panjohur më parë që mund të nxisë rritjen e tepërt të flokëve”.
Testet e mëtejshme më pas vërtetuan se SCUBE3 aktivizon rritjen e flokëve në folikulat e njeriut. Studiuesit mikroinjektuan SCUBE3 në lëkurën e miut, në të cilën folikulat e kokës njerëzore ishin transplantuar, duke nxitur rritje të re si në folikulat e fjetura të njeriut ashtu edhe në ato përreth të miut.

Anëtari i ekipit, Christian Guerrero-Juarez, shtoi: “Këto eksperimente ofrojnë të dhëna të vërteta të parimit që SCUBE3 ose molekulat e prejardhura mund të jenë një terapi premtuese për rënien e flokëve

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME