Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETSkandal/ Arrestohet biznesmeni shqiptar që fiton tendera publikë, vodhi mjetet e kryebashkiakut...

Skandal/ Arrestohet biznesmeni shqiptar që fiton tendera publikë, vodhi mjetet e kryebashkiakut grek.

Greqi – “Truri” i organizatës ishte një 45-vjeçar

Kryetari i ri i bashkisë së Lamisë dhe aksioneri kryesor i ekipit të futbollit të qytetit, Panourgias Papaioannou ishte një nga viktimat e një spiraleje që vodhi makineritë e projektit me vlerë të lartë dhe u çmontua nga Drejtoria e Sigurisë së Janinës. Z. Panourgias Papaioannou ka parë dy ekskavatorë me një vlerë totale prej 245.000 euro duke u bërë “krahë”, gjë që ndodhi mëngjesin e së martës së kaluar në zonën e Fthiotidës. 

Kryebashkiaku i sapozgjedhur ka qenë me fat, mes fatkeqësisë së tij, pasi një nga dy makineritë është gjetur në zonën e gjerë dhe i është kthyer atij. Mirëpo, për policët e Drejtorisë së Sigurisë së Janinës, “basti” i madh është gjetja e pjesës tjetër të makinerive që spiralja akuzohet se ka vjedhur. “Nuk përjashtojmë që makineritë të mos kenë pasur kohë të kalojnë kufijtë e vendit tonë dhe besojmë se herët a vonë do t’i gjejmë”, thotë një oficer policie që është marrë me rastin.

Organizata kriminale akuzohet për “vjedhjen e një makinerie tokësore, me vlerë 100.000 euro, e ndodhur në orët e para të datës 23.11.2023 në zonën e Janinës, e cila u zbulua më 26.11.2023 në në zonën e Thesprotisë nga punonjësit e Policisë së Nëndrejtorit të Sigurisë së Janinës, ngarkuar në një rimorkio me shtrat të sheshtë dhe i është dorëzuar pronarit. Gjithashtu, vjedhja e një kabine dhe një makinerie, me vlerë totale 300.000 euro, të cilat u çmontuan nga një ekskavator me zvarritës nga zona e Etoloakarnanisë më datë 18.10.2023”.

Operacioni spirale, i vlerësuar të paktën që nga shtatori i kaluar, kishte një ekspertizë të madhe për të mundur të çmontonte makineritë në terren dhe vjedhjet e tjera të makinerive të projektit në të gjithë vendin tashmë kanë hyrë në mikroskop. Për sa i përket mënyrës së funksionimit të tyre, pasi i lokalizuan makineritë në kantiere, më pas, duke përdorur kamionë me rimorkio, i transportonin në zona të tjera për t’i fshehur, ndërkohë që i lëviznin kamionët duke përdorur makina të shtrenjta si pararojë. Synimi i tyre ishte transportimi i makinerive të vjedhura të ndërtimit jashtë Greqisë, ku do t’i rishisnin, të plota ose si pjesë këmbimi, duke pritur fitime të mëdha.

“Mjeshtri” i organizatës ishte një 45-vjeçar, i cili sipas hetimeve të prokurorisë dyshohet se zotëron një kompani në Shqipëri që ndërmerr punë publike në shtetin fqinj. Gjithashtu, informacionet që mbërritën në qytetin e Janinës thanë se 45-vjeçari bënte një jetë luksoze dhe jetonte në një vilë luksoze pasi duket se “punët” e tij po shkonin nga e mira në më të mirë. Gjithashtu u arrestua bashkëpunëtori i tij, ndërsa u identifikuan edhe dy të huaj të tjerë. Plaçka e aktivitetit të tyre kriminal llogaritet në 645 mijë euro.

Në kuadër të hetimeve, në të cilat kanë marrë pjesë nëndrejtoria e Sigurimit të Agrinio dhe Drejtoria e Policisë Stylidë, ndër të tjera janë sekuestruar:

• traktori si dhe dy rimorkiot, të përdorura në secilin prej rasteve të vjedhjes në Janinë dhe Ftiotidë,

• dy I.X.E. makina, të cilat janë përdorur si pararendës në vjedhjet e mësipërme,

• 4 celularë,

• Gjurmues dhe kamera GPS,

• veshje pune dhe doreza dhe

• çelësa dhe vegla të ndryshme.

Dy të arrestuarit, me dosjen e ngritur ndaj tyre, pritet që brenda ditës të kërkojnë falje në hetuesinë e Janinës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME