Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETStudimi/ Goditja në tru, ja cili grup gjaku preket më lehtë

Studimi/ Goditja në tru, ja cili grup gjaku preket më lehtë

Hulumtimi i nënshkruar nga shkencëtarët që punojnë në Maryland, një nga universitetet kryesore të SHBA -së, zbuloi se mund të ketë një lidhje midis grupit të gjakut dhe rrezikut për të pasur një hemorragji në tru.

Sipas studimit, njerëzit me grupin e gjakut A kanë një rrezik më të lartë për të pasur hemorragji në tru para moshës 60-vjeçare në krahasim me grupet e tjera të gjakut.

Sipas studimit, rezultatet e të cilit u publikuan në revistën prestigjioze mjekësore Neurology, u tha se grupi i dytë më i rrezikshëm ishte B.

Shkencëtarët amerikanë përcaktuan se rreziku në fjalë është më i ulët për ata me grupin e gjakut 0.

Në deklaratën e bërë nga ekipi për këtë temë, thuhej:

“Ky studim ngre pyetjen e rëndësishme se si grupi ynë i gjakut i paracaktuar gjenetikisht mund të luajë një rol në rrezikun e hershëm të goditjes”.

Studiuesit nënvizuan se natyra e kësaj lidhjeje midis goditjes së hershme në tru dhe grupit të gjakut A nuk është kuptuar ende plotësisht.

Hetuesi kryesor i studimit dhe Profesor i Neurologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Maryland komentoi rezultatet që ata morën;

“Ne ende nuk e dimë pse grupi i gjakut A paraqet një rrezik më të lartë. Por ka të ngjarë të ketë të bëjë me faktorët e mpiksjes së gjakut dhe proteinat e tjera qarkulluese, të tilla si trombocitet dhe qelizat që përbëjnë enët e gjakut.’

Si pjesë e studimit, ekipi kreu një meta-analizë të 48 studimeve të mëparshme mbi gjenetikën dhe goditjen ishemike te njerëzit e moshës 18 deri në 59 vjeç.

Në kuadër të studimit u ekzaminuan 17 mijë pacientë të paralizuar dhe afërsisht 600 mijë njerëz të shëndetshëm që nuk kanë pasur kurrë një goditje në tru.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME