Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËSulltani më të pasur në botë/ 7000 makina, avion floriri e harem...

Sulltani më të pasur në botë/ 7000 makina, avion floriri e harem me 100 gra

Sulltani i Bruneit, Hassanal Bolkiah ibni Omar Ali Saifudien III, është një nga njerëzit më të pasur në botë. Ju duhet të pyesni veten se çfarë zotëron ai?

Burimet pohojnë se sulltani i Bruneit zotëron 7000 makina luksoze , duke përfshirë 365 Ferrari, 275 Lamborghini, 258 Aston Martin, 172 Bugattis, 230 Porsche, 350 Bentley, 600 Roll Royces, 23 Audi 7, 2 Mercedes, 2. Por kjo nuk është e gjitha.

Sulltani jeton në një pallat mbretëror që mbulon dy milionë metra katrorë. Sipas Librit të Rekordeve Guinness, ky pallat është më i madhi në botë. Pjesa e brendshme e jashtme përbëhet nga një kube prej ari njëzet e dy karatësh, 1700 dhoma, pesë pishina të mëdha dhe 257 banja. Në pallat ka edhe 110 garazhe, ka 564 llambadarë që kërkojnë 51,000 llamba për të funksionuar. Vlera e pasurisë së tij vlerësohet në rreth 35 miliardë euro, dhe ai mban titullin e sundimtarit më të pasur në botë, raporton stil.kurir.

Përveç gjithë këtyre gjërave të mahnitshme, thuhet se sulltani ka një harem. Thashethemet thonë se sulltani i Bruneit së bashku me të vëllanë kishte haremin e tij në pallat, ku organizonte festa të shthurura, dhe mediat për to flisnin si “bashkëpunëtorë të vazhdueshëm në hedonizëm”. Xhefri, vëllai i Sulltanit, kishte një jaht dhe dy anije më të vogla i vuri emrin “Bradavica 1” dhe “Bradavica 2”.

Ish Miss Kalifornia dhe Amerika Shanon Marketi? 1997, zbuloi se ishte një skllave seksi në gjykatë, ku fillimisht erdhi për të punuar në promovim dhe marketing për një pagë prej 3 mijë dollarë në ditë. Gjithçka përfundoi me faktin se në të vërtetë ajo ishte në shërbim të Xhefrit ditë e natë dhe ajo zbuloi se i ishte nënshtruar një trajtimi poshtërues dhe se ishte burgosur në pallatin e sulltanit për 32 ditë. Shannon gjithashtu u përpoq të padiste sulltanin dhe princin në një gjykatë amerikane, por kjo përfundoi me dhënien e imunitetit të vëllezërve nga ndjekja ligjore, duke qenë se ata janë kryetarë shtetesh. Në dokumentet e gjykatës thuhet gjithashtu se Marketiqi dëshmoi se në haremin e sulltanit përveç saj kishte 30-100 gra.

Jillian Loren shkroi edhe librin “Jeta ime në harem”, ku zbuloi të vërtetën për qëndrimin e saj në Brunei. Ajo mbërriti atje kur ishte vetëm 18 vjeç, dhe ishte në dispozicion të Princit Geoffrey me rreth 40 vajza të tjera. Ajo tregoi se pas një viti dhe pasi kishte fjetur më shumë se njëqind herë me të, ai thjesht ia “dhuroi” sulltanit i cili këmbënguli që ajo ta kënaqte vetëm gojarisht.

Sulltani kishte tre gra, e para prej të cilave ishte e afërmja e tij e ngushtë, e cila punonte si stjuardesë dhe prezantuese televizive. Ai ka gjithsej 12 fëmijë dhe stilin e jetës së tij luksoze ua ka përcjellë djemve të tij , të cilët nuk mbesin pas babait në asgjë. Për shembull, Princi Abdul Malika , djali i tij i tretë i lindur, u martua në vitin 2015 dhe “Forbes” e përshkroi këtë martesë si “dasma mbretërore që mundi të gjitha dasmat mbretërore”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME