Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËSulmet kibernetike/ Meta: Kryehakeruesi i sistemit është Edi Rama

Sulmet kibernetike/ Meta: Kryehakeruesi i sistemit është Edi Rama

Kryetari  i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po flet për sulmet kibernetike ndaj vendit tonë. Në një konferencë për mediat, Meta akuzoi Ramën se është kryehakeruesi i sistemeve. Kreu i Partisë së Lirisë shtoi se kjo u provua nga dalja e të dhënave personale të gati 1 mln shqiptarëve para zgjedhjeve dhe përdorimi i tyre nga patronazhistët për qëllime elektorale.

“Kërkoj marrjen e masave të menjëhershme për të mbrojtur ë dhënat e qytetarëve. Kryehakeruesi është Edi Rama. Ridënojmë veprimet armiqësore të Iranit. Sepse kjo u provua botërisht nga dalja e të dhënave personale të gati 1 milion qytetarëve para zgjedhjeve dhe përdorimi i tyre nga patronazhistet vetëm për qëllime të shantazhit elektoral. Ishte Rama që publikisht mbështeti dhe shtetërisht përmes kapjes së drejtësië këtë proces kiriminal që e shfrytëzoi për të përmbysur vullnetin e poopullit shqiptarë në zgjedhjet e 25 prillit”.

Edi Rama duke ditur këtë situatë prej kohësh në 6 maj 2022, kërkoi tju impononte bankave kryerjen e shërbimeve të e-Albania, t’i fuste në sistemine tij të shqepur. Kjo kërkesë e çuditshme dilte pas goditjeve të njëpasnjëshme. Të merren masat për mbrojtjen e sistemit TIMS! Transparencë e plotë se ccfarë ka ndodhur realisht.”, tha Meta.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME