Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETTakimi/ Rama në Athinë me Princin e Arabisë Saudite, zbulohen detaje

Takimi/ Rama në Athinë me Princin e Arabisë Saudite, zbulohen detaje

Kryeministri Edi Rama ka takuar Princin e Kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman bin Abdulaziz teksa ky i fundit ndodhej në një vizitë zyrtare në Greqi. Njoftimi mbi takimin është bërë nga ministria e Jashtme e Arabisë Saudite.

“Princi i Kurorës Saudite dhe Kryeministër i Shqipëria rishikuan marrëdhëniet dhe aspektet miqësore të bashkëpunimit dypalësh në fusha të ndryshme.

Lartësia e tij Mbretërore Princi Mohammed bin Salman bin Abdulaziz, Princi i Kurorës dhe Zëvendëskryeministri saudit, dhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka zhvilluar një takim të zgjeruar në Athinë, Greqi, të mërkurën, ku të dy palët diskutuan marrëdhëniet miqësore dhe mjetet e bashkëpunimit në fusha të ndryshme dhe mënyrat për t’i mbështetur dhe zhvilluar ato, përveç rishikimit, zhvillimet dhe përpjekjet rajonale dhe ndërkombëtare të bëra në respektin e tyre“, thuhet në njoftim.

Sipas ministrisë së Arabisë Saudite “në takim u diskutuan edhe mënyrat për konsolidimin e ekonomisë, partneriteti mes dy vendeve dhe rritja e bashkëpunimit mes dy palëve në fushën politike, duke rritur investimet dhe koordinimi në rajon dhe ndërkombëtar çështje me interes të përbashkët”.

Arabia Saudite thotë se po eksploron mundësinë e investimeve në Shqipëri që kapin vlerën 200-300 milionë dollarë.

“Kryeministri shqiptar shprehu vlerësimin e tij të sinqertë për vendimin e Mbretërisë së Arabisë Saudite për të mbështetur vendin e tij me një shumë prej 50 milionë dollarësh, dhe për Publikun. Synimi i Fondit të Investimeve për të eksploruar shanset e investimit në Shqipëria me vlerë 200-300 milionë dollarë“, thuhet në njoftim.

Vetë Rama nuk ka bërë asnjë detaj publik për takimin.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME