Friday, March 31, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETTesti/ Ja sa kalori duhet të marrim që të biem nga pesha

Testi/ Ja sa kalori duhet të marrim që të biem nga pesha

Humbja e kilogramëve që keni shtuar gjatë periudhës festive mund të jetë më e vështirë se sa duket. Është një test i thjeshtë që mund t’u ndihmojë të arrini qëllimin tuaj.

Së pari, testi do të llogarisë indeksin tuaj të masës trupore (BMI) për të zbuluar nëse keni peshë të shëndetshme. Matjet mund të zbulojnë gjithashtu se ju klasifikoheni klinikisht si nënpeshë, mbipeshë ose obez.

Shumë profesionistë mjekësorë besojnë se të kesh një BMI shumë të lartë ose të ulët mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, goditjen në tru dhe diabetin e tipit 2.

Ndërsa indeksi i masës trupore përdoret rregullisht për të përcaktuar nëse pacientët janë apo jo një madhësi jo të shëndetshme, ka kufizime për rregullin. Treguesi nuk merr në konsideratë peshën e eshtrave ose muskujve.

Kjo do të thotë që të rriturit muskuloz ose atletët mund të klasifikohen si mbipeshë, pavarësisht se nuk kanë shumë yndyrë në trup.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: