Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINË“The Independent” shpall Listën e Influencës 2024, Dua Lipa mes 50 femrave...

“The Independent” shpall Listën e Influencës 2024, Dua Lipa mes 50 femrave më me ndikim në botë

The Independent” ka publikuar listën e grave me më shumë ndikim, për të vlerësuar kontributin e tyre të jashtëzakonshëm në sfera dhe industri të ndryshme. Mes 50 femrave më me ndikim në botë, është edhe Dua Lipa, e cila është e famshme jo vetëm në muzikë, por edhe në botën e modës.

Gratë e fuqishme që i bëjnë gjërat të ndodhin, ndryshojnë bisedën dhe marrin atë që duan, janë shpallur në Listën e Influencës 2024 të The Independent, që përkon me Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

Pavarësisht nëse forca e tyre qëndron në aftësinë për të riparuar politikat dhe ligjet, për të shkëlqyer në sport ose për t’u bërë thirrje legjionit të tyre të përkushtuar të tifozëve, emëruesi i përbashkët i këtyre grave është aftësia e tyre për të ndikuar botën në një mënyrë ose në një tjetër.

Për të dytin vit radhazi, “The Independent” ka përpiluar një listë me 50 femrat më me ndikim të momentit. Ata vinin nga një shumëllojshmëri botësh që përfshinin artet, politikën, biznesin, sportin, televizionin, median dhe aktivizmin.

“The Independent” ka marrë një vendim të qëllimshëm për të mos përjashtuar gratë me të cilat lexuesit mund të mos pajtohen ose të mos i miratojnë. Ndikimi nuk do të thotë adhurim dhe disa nga figurat më me ndikim të historisë janë të vështira dhe të diskutueshme, për të mos thënë aspak.

Në krye të listës është Esther Ghey mbresëlënëse, e cila nuk është thyer nga vrasja brutale e vajzës së saj Brianna, por e ka përdorur atë për të bërë fushatë për të mirë dhe për ndryshim.

Asaj i bashkohet titanja sportive Mary Earps, e cila ndihmoi në udhëheqjen e luaneshave në një finale të Kupës së Botës dhe frymëzoi një komb, kancelarja në pritje Rachel Reeves dhe aktorja Hannah Waddingham e cila ka triumfuar në skenë dhe ekran në 12 muajt e fundit.

Këngëtarja shqiptare nga Kosova, Dua Liba, nuk mund të mungonte në këtë listë të grave, të cilat me kontributin dhe veprimtarinë e tyre krijuese dhe promovuese të vlerave, kanë bërë të mundur vendosjen e gruas në qendër të progresit dhe zhvillimit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME