Tuesday, July 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINË“The Times Higher Education” publikon universitetet më të mira në botë

“The Times Higher Education” publikon universitetet më të mira në botë

Nga Mirela Bogdani-

Prestigjiozja “The Times Higher Education” botoi renditjen e universiteteve më të mira botërore (World University Ranking 2023), ku përfshihen 1800 universitete nga 104 vende.

Të dhënat më interesante nga ky rankim:

1. Universiteti i Oxfordit kryeson listën, duke dalë i pari në botë për të shtatin vit rradhazi.

2. Në vend të dytë Harvardi dhe të tretin Cambridge.

3. Në top 10 (dhjetëshen e parë) përsëri janë vetëm universitete britanike dhe amerikane.

4. ETH e Zyrichut vazhdon të jetë i vetmi universitet europian në top 20.

5. Dy universitete kineze hyjnë për herë të parë në top 20.

6. Universitetet aziatike (Singapor, Hong Kong etj) prezente në top 20 & 30.

7. Ndërkohë që universitetet kineze dhe aziatike janë rritur në rankim, universitetet europiane kanë vazhduar uljen: Deri në top 40 asnjë universitet europian, përveçse dy universitete gjermane.

8. Asnjë universitet italian apo austriak në top 100! Universitetet belge, franceze dhe hollandeze shfaqen pas 40-ës.

Dikur e famshmja Sorbonë tani në vendin e 90!

Oxford the bestProud of my university!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME