Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËThyhet rekordi i nxehtësisë së oqeanit/ Shkencëtarët: Pasojat janë të tmerrshme për...

Thyhet rekordi i nxehtësisë së oqeanit/ Shkencëtarët: Pasojat janë të tmerrshme për planetin

Thyhet rekordi i nxehtësisë së oqeanit, ku kanë arritur temperaturën e tyre më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë. Ndërsa shkencëtarët janë shqetësuar, pasi kjo mund të sjell pasoja të tmerrshme për shëndetin e planetit tone. Ata thonë se ky ndryshim ndodhi shumë më shpejt nga ajo që ishte parashikuar.

Oqeanet kanë arritur temperaturën e tyre më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë, ndërsa thithin ngrohtësinë nga ndryshimet klimatike, me pasoja të tmerrshme për shëndetin e planetit tonë.

Sipas shërbimit të BE-së për ndryshimet klimatike Copernicus, temperatura mesatare ditore globale e sipërfaqes së detit ka mposhtur një rekord të vitit 2016. Ajo arriti në 20.96 gradë celsius. Kjo është shumë më e lartë se mesatarja për këtë periudhë të vitit.

Oqeanet janë një rregullator jetik i klimës, pasi ato thithin nxehtësinë, prodhojnë gjysmën e oksigjenit të Tokës. Ndërkohë si pasojë e ngrohjes, bën që ato ta kenë më të vështirë dhe më pak aftësi që të thithin dioksid karboni, që do të thotë se më shumë karbon do të qëndrojë në atmosferë.

Gjithashtu për shkak të ngrohjes globale, po përshpejtohet shkrirja e akullnajave që derdhen në oqean, duke çuar në një rritje më të madhe të nivelit të detit. Disa kafshë grabitqare, duke përfshirë peshkaqenët, mund të bëhen agresive pas temperaturave të nxehta.“Uji ndihet si një banjë kur hidhesh brenda. Tani për tani ka një zbardhje të gjerë koralesh në shkëmbinjtë e cekët në Florida dhe për shkak të ngrohjes së ujit shumë korale tashmë kanë ngordhur. “Është shqetësues të shohësh që ky ndryshim po ndodh kaq shpejt. Ne patëm një valë të nxehtë detare 247 ditore në Mbretërinë e Bashkuar midis gushtit 2022 dhe prillit 2023,” thotë një profesor Mike Burrows i cili po monitoron ndikimet në brigjet e detit skocez me Shoqatën Skoceze për Marinën.

Shkencëtarët janë gjithashtu të shqetësuar për kohën e këtij rekord të thyer.

“Marsi duhet të jetë koha kur oqeanet janë më të ngrohtë, jo gushti apo shtatori. Fakti që ne kemi parë rekordin tani më bën nervoz se sa më i ngrohtë mund të bëhet oqeani nga tani dhe marsi i ardhshëm,” thotë Dr Samantha Burgess nga Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut.

Shkencëtarët po hetojnë pse oqeanet janë kaq të nxehtë tani, por thonë se ndryshimi i klimës po i bën detet më të ngrohta pasi ato thithin pjesën më të madhe të ngrohjes nga emetimet e gazrave serrë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME