Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORETurpi/ Pse SPAK për katër vjet nuk e thirri Veliajn, kur procedimi...

Turpi/ Pse SPAK për katër vjet nuk e thirri Veliajn, kur procedimi ka filluar në vitin 2020!?

Nga Petrit Vasili – Ka plot diskutime dhe gazetare, qe gjoja me “pasion” te orientuar me regji thone dhe provojne se Veliaj eshte thirrur nga SPAK-u dhe nuk ka shkuar vete atje sic ai pretendon.

Kjo behet me nje regji shume te lodhur per treguar se gjoja SPAK po funksionon dhe po ben pune.

Por gazetaret, qe ushqehen me supen e inceneratoreve nuk guxojne te komentojne nje fakt shume shume te rende.

SPAK-u ne Urdherin e thirrjes se Veliajt citon si shkak procedimin penal Nr.255 te vitit 2020.

Pra plot kater vjet iu deshen SPAK-ut, qe te merrte guximin te therriste Veliajn vetem si person ne dijeni megjithese firma e tij ka iniciuar, ideuar dhe realizuar vjedhjen me monstruoze te shekullit.

Ne kater vite firma dhe mekanizmi i ngritur nga Veliaj ka vazhduar i pa shqetesuar qe te grabiste financat dhe interesin publik duke shkaktuar deme te pallogaritshme.

Ne kater vite Veliaj dhe banda e tij kane blere zgjedhje me qindra milion eurot e grabitura dhe ka shantazhuar e blere votat e mijra qytetareve.

Ne kater vite shqiptaret kane pare se si Veliaj ky paralli i madh blinte me parate e grabitura kengetare, humoriste e njerez, qe bejne opinion, te cilet si çingije publike kane kenduar kengen e tij te neveritshme te korrupsionit te çfrenuar.

Ne kater vite ne Tirane eshte thelluar ne menyre galopante shkaterrimi urban, betonizimi kriminal dhe asgjesimi i shendetit nga ndotja e tmerrshme.

Ne kater vite ka vazhduar grabitja e prones publike dhe asaj private te qytetareve te thjeshte, qe jane nxjerre nga shtepite me dhune e gaz lotsjelles ne rruge te madhe.

Ne kater vite antiligji i mafias me Veliaj ne krye ka bere ligjin ne kryeqytetin e Shqiperise.

Ne kater vite jane baderdisur taksat e gjakut e djerses se qytetareve duke shpenzuar miliona euro per propaganden e nje sharlatani si Veliaj.

Ne kater vite qindra milion euro te vjedhjes se Veliajt kane dale nga vendi drejt kompanive fantazem offshore

Ne kater vite Inceneratori qe nuk ekziston plus 5D si vjedhja absolutisht me e perbindshme qe Shqiperia ka pare kane grabitur para pa u ndalur.

Ne kater vite Veliaj se bashku me banden e tij te drejtoreve kane ndertuar grup kriminal qe funksionon si nje mekanizem mafioz vjedhjeje te organizuar.

Per kater vite ju dha kohe Veliaj te prishe e tjetersojë dokumente, prova e fakte, qe provojne pergjegjesite e tij shume te renda

Per kete arsye madhore asnje nuk e beson perrallen me SPAK dhe me Veliaj.

Merita historike e opozites politike dhe medias se pa shitur eshte qe sot ka pa fund fakte, dokumente e prova qe me SPAK apo pa SPAK, me hir apo me pahir do ta cojne Veliaj aty ku e ka vendin, pas hekurave.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME