Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËVasili: Qeveria heq dorë nga 3800 çështje, po me përgjegjësitë e Qeverisë...

Vasili: Qeveria heq dorë nga 3800 çështje, po me përgjegjësitë e Qeverisë çdo bëhet?!

Qeveria terhiqet nga 3800 çeshtje. Po lista e pergjegjesve te qeverise, qe duhet te shkojne para drejtesise ku eshte?

Qeveria terhiqet nga rekurset e 3800 çeshtje ne Gjykaten e Larte.

Thene thjesht qeveria terhiqet nga ankimimi nga 3800 çeshtje ku i ka humbur gjyqet, ku per te cilat edhe eshte ankuar ne Gjykaten e Larte.

Ministri i Drejtesise thote:
“Me këtë udhëzim, sapo të hyjë në fuqi, ne presim që Gjykata e Lartë të lehtësohet nga rreth 3800 dosje”.

Qeveria duke u terhequr pranon fajin dhe pasojat e humbjes se ketyre gjyqeve, qe do te paguhen nga parate e taksave te shqiptareve.

Pra 3800 vendime te qeverise kane qene te gabuara dhe me dem per interesin publik.

Pra qeveria eshte 3800 here ne faj.

Po lista e pergjegjsve per keto vendime ku eshte?

Faj pa fajtore nuk ka.

S’ka asnje te drejte Qeveria qe te mbroje fajtoret me shpjegimin se gjoja po lehteson Gjykaten e Larte.

Qeveria u terhoq nga 3800 ceshtje tani ka detyrim absolut te nxjerre listen e fajtoreve pergjegjes per keto vendime.

Terheqja nuk mund te jete kurrsesi alibi per per shkaktaret pergjegjes per to.

SPAK te verifikoje urgjentisht situaten sepse interesi publik eshte ne rrezik.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME