Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedVdes ish-presidenti i “Luftës së pistë”

Vdes ish-presidenti i “Luftës së pistë”

Ish-presidenti meksikan Luis Echeverria, i cili mori detyrën në vitin 1970 duke premtuar një hapje demokratike për vendin, por udhëhoqi gjashtë nga vitet më të vështira të të ashtuquajturës “luftë e pistë” kundër disidentëve, ka vdekur në moshën 100-vjeçare.

Presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador konfirmoi vdekjen sot, duke i shprehur ngushëllimet e tij familjes Echeverría.

Si një burrë i moshuar, Echeverria shmangu përpjekjet e prokurorëve meksikanë për ta akuzuar atë për gjenocid për rolin e tij në dy masakra famëkeqe të protestuesve studentorë në 1968 dhe 1971 që përcaktuan një epokë të represionit brutal shtetëror.

Tullac dhe me syze, Echeverria mohoi çdo keqbërje dhe tha se ndërgjegjja e tij ishte e pastër. Ai nuk pranoi të dëshmonte për krime që nuk janë zbardhur plotësisht deri më sot.

Presidenca e tij (1970-1976) u dëmtua që në fillim nga akuzat se ai urdhëroi ushtrinë të hapte zjarr ndaj mijëra studentëve që demonstronin paqësisht në distriktin Tlatelolco të Mexico City më 2 tetor 1968, ndërsa ai ishte ministër i Brendshëm.

Në atë kohë, qeveria tha se vetëm 30 njerëz u vranë dhe u plagosën në masakrën, e cila ndodhi vetëm disa ditë para fillimit të Lojërave Olimpike në Mexico City. Dëshmitarët thanë se disa trupa të tjerë u hoqën nga vendi i ngjarjes.

Qindra studentë u rrahën dhe u burgosën pas demonstratës, e cila erdhi pasi kryengritjet studentore kishin shpërthyer në mbarë botën. Një numër përfundimtar i vdekjeve nuk u dha kurrë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME