Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIvivo X90 Pro 5G: Smartphone me mbrojtje të syve që ndryshon historinë...

vivo X90 Pro 5G: Smartphone me mbrojtje të syve që ndryshon historinë e teknologjisë

Vivo X90 Pro 5G i ri është smartfoni lider i disponueshëm edhe në tregun grek, me mbrojtje të trefishtë të syve nga rrezatimi i celularit dhe në të njëjtën kohë aftësi unike për të riprodhuar 1.07 miliardë ngjyra në ekran.

Çdo ekran individual i vivo X90 Pro 5G është i kalibruar për të garantuar që performanca e ngjyrave të ekranit përputhet ngushtë me atë që mund të shohin sytë e njeriut.

Për më tepër, ekrani përmban dritë të ulët blu HDR10+ dhe SGS, turbullim të ulët të lëvizjes, dridhje të ulët, AI, çertifikime me dritë blu të ulët, si dhe një shpejtësi rifreskimi deri në 120 Hz, perfekte për përvoja të shumta lojrash.

Për të kuptuar se si funksionojnë ekranet, është e rëndësishme të dimë se çfarë ndodh me sytë tanë kur shikojmë një ekran.

Atëherë do të kuptojmë se çfarë do të thotë “ekran i pushuar”!

Teknologjia AMOLED përdor materiale organike që lëshojnë dritë kur një rrymë elektrike kalon nëpër to. Megjithatë, drita e emetuar nga këto materiale nuk është konstante, por përkundrazi pulson shumë shpejt, gjë që shumica e njerëzve nuk e kuptojnë.

Ashpërsia e kësaj lodhjeje dhe si rrjedhim dëmtimi i shëndetit tonë varet nga disa faktorë, duke përfshirë frekuencën dhe thellësinë e dridhjes së dritës, e cila nuk perceptohet me sy të lirë, faktorë për të cilët është përgjegjës pajisja që përdorim.

Ky “dridhje” përcaktohet nga PWM (Pulse-Width Modulation).

Çfarë është PWM – Si funksionon më mirë ekrani i vivo X90 Pro

PWM, ose modulimi i gjerësisë së pulsit, është një teknikë që përdoret zakonisht për të kontrolluar ndriçimin e ekraneve OLED.

Vivo X90 Pro 5G përmban një ekran OLED 6,78 inç me thellësi ngjyrash 10-bit, certifikim HDR10+ dhe rezolucion 1260p.

Ekrani ka një shpejtësi rifreskimi deri në 120 Hz dhe zbehje me frekuencë të lartë 2160 Hz PWM.

Frekuenca e lartë e PWM përmirëson përvojën e shikimit dhe e bën atë më të rehatshëm edhe për përdoruesit me një ndjeshmëri më të lartë ndaj pulseve PWM në ekranet AMOLED, pasi bëhet aq shpejt sa nuk mund të lodhet dhe shpejtësia e rregulluar algoritmikisht mbron sytë e përdoruesit .

Ekran me estetike te larte

Prodhuesi i ekranit është BOE, i cili përdor grupin Blue Diamond Pixel, i cili
rrit jetën e OLED me 30% dhe përmirëson shkëlqimin dhe
vetitë e ngjyrave.

Ekrani është pak i lakuar (ekrani i skajit) dhe lloji i mbrojtjes është xhami Schott
Xensation Up
 . Ekrani ofron një densitet prej 453 ppi, me opsione fikse të shpejtësisë së rifreskimit prej
60Hz, 90Hz dhe 120Hz dhe ndriçimi maksimal është 1300 nits.

Flamurtari i ri vivo ofron katër mënyra ngjyrash: Standard, Pro, Bright dhe ZEISS
Natural Color
 . Në të gjitha mënyrat, përveç modaliteteve ZEISS , mund të
rregulloni gjithashtu temperaturën e ngjyrës.

Të gjitha mënyrat përveç Pro mbulojnë gamën e ngjyrave DCI-P3. Modaliteti
standard i ngjyrave ofron saktësi shumë të mirë të ngjyrave, modaliteti ZEISS ofron
saktësi të shkëlqyer në objektivat DCI-P3 me të bardha dhe gri të sakta, ndërsa
modaliteti Pro ofron saktësi të shkëlqyer në objektivat sRGB.

Nuk ka shumë celularë në treg që kanë të gjitha tiparet e mësipërme dhe
vivo X90 Pro ofron një kombinim të shkëlqyer të sa më sipër për përdorim të këndshëm.

vivo X90 Pro: Mbrojtje e trefishtë e syve me 1.07 miliardë ngjyra

Ekrani përmban dritë të ulët blu SGS dhe një ritëm rifreskimi deri në 120 Hz, duke e bërë atë ideal për lojëra, ndërsa ofron gjithashtu një funksion të mbrojtjes inteligjente të syve që mund të monitorojë dhe kontrollojë në mënyrë inteligjente raportin e dritës blu në kohë reale, duke balancuar ngjyrat për të ofruar shtesë. kujdesi për sytë.

Përveç kësaj, është bërë duke përdorur material Q9 rezistent ndaj dritës, i cili minimizon në mënyrë efektive dritën e dëmshme blu. Mbrojtja e trefishtë plotësohet duke reduktuar dridhjen e ekranit, pasi përdoret modulimi i gjerësisë së pulsit me frekuencë të lartë (PWM) deri në 2160 Hz.

Gradime të lëmuara prej 16,000 nivelesh përdoren gjithashtu për të rregulluar ndriçimin e ekranit sipas kushteve të ndriçimit, duke siguruar rehati të syve.

E gjithë sa më sipër, jep mbrojtje të trefishtë për sytë e përdoruesit nga rrezatimi i celularit, me aftësinë unike për të riprodhuar 1.07 miliardë ngjyra në ekran, të cilat nuk do t’i gjeni në asnjë celular tjetër në treg.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: