Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETVlerat e shumta të manave, frutit ideal të pranverës

Vlerat e shumta të manave, frutit ideal të pranverës

Pranvera erdhi dhe bashkë me të disa nga frutat më të lëngshme dhe më të shijshme që jo vetëm janë ushqyese, por janë të ngarkuara me përfitime shëndetësore. Mani, është një manaferrë indiane, e cila është e disponueshme për një periudhë të shkurtër dy herë në vit nga marsi në maj dhe pastaj përsëri nga tetori në nëntor.

Të disponueshëm në një larmi ngjyrash si e kuqe, e zezë, vjollcë, e bardhë dhe rozë, manat kanë një aromë të ëmbël dhe të thartë, e cila e bën frutin ideal për të bërë lëngje, reçel, ose ëmbëlsira. Këto janë të ngarkuara me lëndë ushqyese si hekur, vitaminë C, vitaminë K, kalium dhe kalcium, të cilat të gjitha janë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien.

Disa mënyra se si manat janë një ndihmë për shëndetin tuaj janë:

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Ngrënia e manave do të siguronte që qarkullimi i gjakut në trup të rregullohet. Duke qenë i ngarkuar me hekur, ai rrit ndjeshëm prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, gjë që ndihmon trupin të rrisë shpërndarjen e oksigjenit në të gjitha qelizat dhe indet, duke nxitur metabolizmin dhe duke siguruar funksionimin e qetë të organeve.

Ndihmon në tretjen e karbohidrateve

Manat janë të pasura me 1-deoksinojirimicin, një frenues alfa-glukozidazë që ndihmon në tretjen e karbohidrateve duke rezultuar në energji.

Nxit tretjen

Frutat, veçanërisht manaferrat, janë të mira për tretjen pasi përmbajnë shumë fibra dietike. Ndihmon në përmirësimin e tretjes duke përshpejtuar lëvizjen nëpër traktin tretës dhe duke rritur jashtëqitjen. Ju ndihmon të çliroheni nga problemet kronike si kapsllëku, fryrja dhe ngërçet.

Përmbajtja e vitaminës C në fruta gjithashtu siguron që të jeni më të ngopur për një kohë më të gjatë, duke rritur kështu edhe metabolizmin.

Ndihmon në lehtësimin e inflamacionit

Manat janë të mbushura me Resveratrol dhe anthocyanine, përbërës që kanë veti anti-inflamatore. Meqenëse ato përmbajnë antocianina, të cilat ndihmojnë në shmangien e inflamacionit, ato mund të përdoren si zëvendësim për ilaçin alopatik. Gjethja e manit ndihmon gjithashtu në luftimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ, të cilat të dyja janë të lidhura me sëmundjet kronike.

Përmirëson shikimin

Një gotë me lëng mani çdo ditë ndihmon në përmirësimin e shikimit, pasi është i pasur me vitaminë A. Sipas ekspertëve të shëndetit, vitamina A është e shkëlqyer për forcimin e shikimit dhe lehtësimin e tendosjes së syve.

Gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e syve nga radikalet e lira që shkaktojnë humbje të syve dhe degjenerim të retinës, veçanërisht tek ata që vuajnë nga diabeti. Sipas një studimi të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Biologjike, mani ka disa përbërës që mund të ndihmojnë në luftimin e diabetit dhe rritjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Ndihmon në parandalimin e Alzheimerit

Manat përmbajnë sasi jashtëzakonisht të larta të kalciumit, i cili është i nevojshëm për të mbajtur një tru të shëndetshëm. Fruti ndihmon në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit dhe e mban trurin të mprehtë dhe të freskët.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME