Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETYndyra e flokëve dhe zbokthi, ja shpëtimi

Yndyra e flokëve dhe zbokthi, ja shpëtimi

Nëse prej kohësh po pyesni veten si të pastroni skalpin e kokës nga yndyra, zbokthi apo kimikatet zgjidhja është më e thjeshtë nga sa mendoni. Heqja e papastërtive apo toksinave nga skalpi i kokës mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk merr kujdesin e duhur. Shumë njerëz preferojnë të heqin toksinat nga koka e tyre pas trajtimeve të gjata me bojëra apo shampo kimike.

Kur është koha e duhur që të aplikoni këto maska pastruese?

Në këtë rast nuk ka ndonjë periudhë të paracaktuar, mjafton të shihni me kujdes nevojat e flokut tuaj. Nëse keni shumë zbokth, yndyrë të shtuar, skalp të irrituar apo flokë shumë të thatë merrni masa sa më shpejt. Këto janë sinjale të heshtura që flokët po ju dërgojnë nëse së fundmi jeni treguar të ashpër me to.

Maska me uthull molle

Përbërësit: 5 lugë gjelle uthull molle +200 ml ujë

Përgatitja: Lani flokët me shampo si zakonisht dhe më pas vazhdoni me maskën. Përzieni 5 lugë gjelle uthull molle me sasinë e ujit dhe lyeni të gjithë sipërfaqen e kokës teksa flokët janë të lagura. Masazhojeni kokën dhe flokët mirë dhe vazhdoni me tharjen e tyre. Mos i shpëlani më flokët në mënyrë që uthulla e zbutur me ujin të veprojë për disa ditë. Uthulla e mollës do të pastrojë flokët tuaj pa dëmtuar yndyrën natyrale dhe të shëndetëshme të flokut. Kjo është një nga mënyrat më të thjeshta të detoksifikimit që mund ta aplikoni vetëm 1 apo 2 herë në javë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME