Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAZbardhen vrasjet mafioze në Vari dhe Korfuz

Zbardhen vrasjet mafioze në Vari dhe Korfuz

Organizata kriminale nga Serbia ka ekzekutuar kontrata me vdekje në Greqi

Një organizatë kriminale nga Serbia e cila është përgjegjëse për ekzekutimin e të paktën katër personave brenda territorit grek, EL.AS arriti të çmontojë. në bashkëpunim me INTERPOL.

Këta janë personat që kishin marrë përsipër të ekzekutonin dy 44-vjeçarë nga Sllovenia (me rrënjë nga Mali i Zi) dhe një nga Mali i Zi, i cili duket se ka qenë objektivi kryesor i katër xhelatëve.

Në mënyrë të veçantë, viktimat po drekonin me familjet e tyre pasdite në një tavernë në Vari, kur katër persona të veshur me pantallona ushtarake dhe xhaketa të shkurtra dhe kapele të zeza u futën papritur në vend dhe filluan të qëllonin me breshëri, duke injoruar klientët e tavernës.

Gjithçka u zbulua më pas brenda pak sekondave, ku autorët hipën në një automjet tip Jeep e errët dhe u larguan nga rruga Kefallinias. Lëvizjet e tyre janë regjistruar edhe nga kamerat e sigurisë, fakt që ka luajtur rol vendimtar në zbërthimin e anëtarëve të organizatës kriminale nga EL.AS.

Nga të shtënat me armë u plagos lehtë edhe një grua, e cila u dërgua në Asklepion të Vulës.

Anëtarë shtesë të organizatës në korrik 2020 morën pjesë në një vrasje të dyfishtë të jugosllavëve (një 44-vjeçar serb dhe tjetri një malazez 46-vjeçar ishin viktima), në zonën e gjerë të Halikouna në Korfuz. ku u gjetën të vdekur, brenda një makine të parkuar, në parkingun e qirasë së tyre të akomodimit. Në vendngjarje janë gjetur 29 gëzhoja.

Sipas informacioneve, autorët duket se vijnë nga një grup rival i quajtur Kawatski, i cili ka vënë në shënjestër anëtarët e bandës “Scialri”. Dy organizatat fillimisht u bashkuan, por në vitin 2014 shpërtheu lufta civile, kur rreth 200 kilogramë heroinë “humbën”. Që atëherë, “lufta” mes dy organizatave u ka marrë jetën më shumë se 23 personave (brenda Europës – të paktën 4 në territorin grek).

Emrat e të arrestuarve si dhe 13 personave të tjerë të akuzuar për aksionin e mafiozëve në fjalë janë raportuar dy ditë më parë në mediat serbe.

Në Serbi, shumica e të dyshuarve u arrestuan në Beograd, Novi Sad dhe Slankamen. Gjashtë anëtarë të të njëjtave banda tashmë ndodhen në burgjet në Serbi dhe Mal të Zi.

Sot në orën 11:00 do të bëhen njoftimet zyrtare për shpërbërjen e organizatës kriminale në fjalë, anëtarët e së cilës morën pjesë në ekzekutimet brenda kufijve.
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME