Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETZjarret në Lushnje nuk kursejnë stane dhe drurë frutorë

Zjarret në Lushnje nuk kursejnë stane dhe drurë frutorë

Lushnje – Zjarret nuk kanë kursyer as zona të tëra në fshatra të Lushnjes dhe Divjakës ku janë rrezikuar seriozishte si të mbiella, drurë frutorë por edhe stane me bagëti.

Sipas informacioneve nga fshatra të Lushnjes mësohet se kanë qënë afro 15 vatra zjarri brenda një harku kohor pesë ditësh në këtë rreth por fal ndërhyrjes në kohë të reparteve zjarrëfikës si edhe banorëve të zinës të cilët kanë luftuar me flakët për të mbrojtur pronat dhe prodhimet etyre kanë bërë të mundur shuarjen e flakëve.

Ne fushat e Myzeqesë së Lushnjes ka nje numer te konsiderueshme stanesh me bagëti te imeta si dhe gjedhësh. As stanet nuk i Kane shpetuar flakeve te zjarreve dhe disa prej tyre Jane djegur totalisht ndersa shumica kane shpetuar. Barinjtë jane kujdesur te largojne bagetite ndersa stane dhe baze ushqimore jane djegur plotesisht.

Po këto burime pohojnë se kujdesi dhe përqëndrimi i zjarrfikseve është kryesishtë në stane, sera, parcela me drurë frutorë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME