Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËZougla: Rama në Bruksel për një bazë të re detare të NATO-s...

Zougla: Rama në Bruksel për një bazë të re detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama është në Bruksel për të takuar shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg për të diskutuar mundësinë që një port shqiptar në bregdetin e Adriatikut të bëhet një bazë detare e NATO-s, së bashku me bazën ajrore tashmë në ndërtim të NATO-s në juglindje të vendit.


Rama do të takohet me shefin e NATO-s të mërkurën për të diskutuar mbi planin, të cilin ai e bëri të ditur gjatë një konference për shtyp më 1 korrik. Porti do të vendoset në Durrës, 40 minuta nga kryeqyteti Tirana dhe do të përfshijë një seksion tregtar dhe një bazë detare ushtarake.


Financimi do të sigurohet si nga shteti shqiptar ashtu edhe nga NATO.
“Ne do të kthehemi së shpejti në Bruksel për të vazhduar diskutimet mbi propozimin tonë…për të ngritur një bazë detare të NATO-s në portin e ri të Durrësit”, shtoi Rama.
Në maj, Rama tha se qeveria e tij i kishte ofruar NATO-s bazën detare të Pashalimanit në jug të Tiranës. Ndodhet në jug të Vlorës, rreth 200 kilometra nga Durrësi dhe ishte baza e vetme e Bashkimit Sovjetik në Mesdhe gjatë viteve 1950, në një kohë kur regjimi komunist i Shqipërisë ishte në linjë me Moskën.


Pas rënies së komunizmit, ajo u rindërtua me ndihmën e Turqisë, e cila ruajti të drejtën e përdorimit të saj. Marina Shqiptare ende e përdor bazën për disa operacione dhe stërvitje edhe sot e kësaj dite. NATO do të konvertojë gjithashtu bazën ushtarake të epokës komuniste në Kuçovë, e njohur më parë si Qyteti Stalin. Baza prej 350 hektarësh aktualisht është shtëpia e shumë MiG, Antonov dhe Yak-18 të çmontuar të epokës sovjetike dhe kineze. Puna e rindërtimit filloi në janar me një buxhet prej 50 milionë euro, dhe baza do të funksionojë në vitin 2023. Ajo do të sigurojë depo municionesh dhe do të veprojë si qendër furnizimi, dhe po punohet për ndërtimin e njësive të reja magazinimi, rehabilitimin e pistës dhe modernizimin e kullën ekzistuese të kontrollit.


Baza origjinale u ndërtua duke përdorur punën e të burgosurve nën regjimin e diktatorit komunist Enver Hoxha. Pas gati 50 vitesh izolim, Shqipëria doli dhe u kthye drejt Perëndimit, duke iu bashkuar aleancës në vitin 2009 dhe me shpresën për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME