Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËZyra: Furnizimet që ju nevojiten

Zyra: Furnizimet që ju nevojiten

Mirë se vini në botën e zyrës ku…kafeja rrjedh lirshëm dhe printeri funksionon…ora! Për ta bërë më të lehtë jetën tuaj të përditshme, zyra juaj duhet të jetë funksionale. Si; Këtu vijnë furnizimet!

Në fushën e produktivitetit tuaj, pra në zyrën tuaj, gjithçka duhet të funksionojë ashtu siç dëshironi. Dhe kjo sepse kush dëshiron t’ua vështirësojë çdo ditë? Nga karrigia juaj e rehatshme deri te ekrani i kompjuterit dhe shënimet tuaja ju nevojiten disa pajisje bazë të cilat së bashku me oreksin tuaj do të krijojnë mjedisin ideal për nevojat tuaja. Le të shkojmë t’i shohim ato.

Ne fillojmë me furnizimet më elementare që duhet të jenë në zyrën tuaj, me shi ose borë! Sigurisht që po flasim për stilolapsin dhe letrën klasike. Ne mund të jetojmë në epokën dixhitale, por ndonjëherë ajo që ju po kërkoni është thjesht të shënoni një shënim të shpejtë ose të shënoni një stuhi idesh të nxitur të momentit. Këtu hyjnë stilolapsi dhe letra. Gjithashtu, le të jemi pak të sinqertë. A nuk ka diçka çuditërisht të kënaqshme në tingullin që bën stilolapsi ose lapsi juaj kur shkruani në letër? Është diçka unike. Tani, çfarë lloj stilolapsi duhet të keni? Kjo praktikisht varet nga preferencat tuaja personale dhe lloji i punës që bëni. Pavarësisht nëse zgjidhni një stilolaps të thjeshtë blu ose shkoni për diçka më elegante dhe zyrtare apo edhe një shënues, ajo që ka rëndësi është të keni diçka për të shkruar.zyrën tuaj kur keni më shumë nevojë për to.

Dhe shpejt kalojmë te.. heroi i pakënduar i zyrës. Shënimet ngjitëse. E dini, ato copa letre katrore që mund të duken si një mjet i thjeshtë, por mund ta kthejnë lojën në favorin tuaj në mes të një krize! Është mjaft e dobishme të keni shumë shënime ngjitëse. Për shembull, mund të dëshironi t’i lini një shënim kolegut tuaj ose të shënoni një detyrë për ta zbatuar më vonë. Në fund të fundit, ju thjesht mund të kërkoni një zbutje të vogël nga intensiteti i detyrimeve tuaja dhe dëshironi të vizatoni mbi to. Kush jemi ne për të gjykuar? Këshilla jonë është të luani pak me ngjyrat pasi ka kaq shumë në treg. 

Dhe kalojmë te mjetet “më të rënda”. Po flasim për printerin dhe skanerin tuaj. Këto dy janë thelbësore për çdo zyrë dhe zyrë në shtëpi. Pavarësisht nëse jeni duke printuar raporte, duke skanuar kontrata ose duke bërë kopje të një fotografie të mrekullueshme por qesharake nga festa e punës së Halloween-it, këto të dyja janë të domosdoshme! Por mos harroni materialet e tyre harxhuese si letrat dhe bojërat. Kush dëshiron t’i mbarojë letra ndërsa pret me ankth që të printohet fotografia e qenit të tyre, në mënyrë që të shpërndahet në tavolinën e punës si një pikturë e Pikasos? Ju bëni!

Duke vazhduar udhëtimin tonë në botën e 9-5 ose për 10-6 me fat, asnjë zyrë nuk do të ishte e plotë pa një stapler të besueshëm. Po! Ju lexoni mirë. Një stapler është me shumë detyra. Nga grumbullimi i dokumenteve të rëndësishme deri te bashkëngjitja e një shënimi apo edhe ajo foto e qenit tuaj që përmendëm më lart. Vetëm kini kujdes që të mos mbeteni pa furnizime, sepse nuk do ta dëgjoni kurrë atë klikim të mrekullueshëm të staplerit. Gjithashtu, duke qenë se fëmijët gatuajnë para se të kenë uri, sigurohuni që të keni një furnizim me kapëse letre. 

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ne kemi shiritin e rrymës. Ky mund të mos duket si inventari më emocionues në listë, por me kaq shumë pajisje dhe pajisje për të karikuar në dispozicionin tuaj, një rrip rryme shpëton… jetë! Ndihmon gjithashtu për të mbajtur kabllot tuaja më të organizuara.

Kjo ishte lista e shkurtër e furnizimeve që përgatitëm për ju. Siç e dini, është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për furnizimet e zyrës , por të gjithë duhet të fillojmë diku. Dhe kush e di, me pak kreativitet dhe zgjuarsi, mund të jeni në gjendje t’i ktheni pajisjet tuaja të zyrës në vepra arti. Vetëm mos ankoni shumë kur fytyra juaj është ngjitur mbi atë të qenit tuaj në atë foto që keni printuar pesëmbëdhjetë herë!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME