Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËA janë më në fund shkencëtarët në gjurmët e një pilulë kontraceptive...

A janë më në fund shkencëtarët në gjurmët e një pilulë kontraceptive mashkullore?

Një pilulë kontraceptive mashkullore që nuk vepron hormonalisht është gjithnjë e më e mundshme, thonë shkencëtarët që kanë gjetur një rrugë qelizore, ose çelës, që parandalon spermatozoidin të notojë.

Testet në minj tregojnë se ajo e mban spermën të ngrirë për të paktën disa orë – mjaftueshëm për të parandaluar që ajo të arrijë në vezë.

Ideja është që përdoruesit mund ta marrin pilulën një orë para seksit.

Si funksionojnë pilulat?

Ndryshe nga pilulat e kontrollit të lindjes për femra, pilulat e kontrollit të lindjes për meshkujt nuk ndikojnë në hormonet.

Shkencëtarët thonë se kjo është pikërisht një nga avantazhet e kësaj qasjeje – niveli i testosteronit nuk do të ulet dhe nuk do të ketë pasoja.

Në vend të kësaj, çelësi që ata synojnë është një proteinë sinjalizuese qelizore e quajtur adenylyl ciklazë e tretshme, ose sAC.

Pilula eksperimentale e meshkujve frenon ose bllokon këtë proteinë.

Hulumtimet e hershme në minj, të financuara nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në SHBA, zbuluan se një dozë e vetme e barit, e njohur si TDI-11861, merrej para, gjatë dhe pas marrëdhënies seksuale.

Rezultatet u publikuan në Nature Communications .

Pilula funksionon për rreth tre orë.

Pas 24 orësh, efekti ndalet plotësisht, gjë që mund të shihet në një grup të ri spermatozoidësh që notojnë normalisht.

Një nga shkencëtarët, Dr. Melanie Balbach nga Kolegji Mjekësor Weill Cornell në Nju Jork, thotë se pilula është premtuese dhe e lehtë për t’u përdorur.

Nëse rezulton efektiv tek njerëzit, burrat mund ta marrin atë aq shpesh sa të jetë e nevojshme.

Në këtë mënyrë, ata mund të vendosnin për fertilitetin e tyre në baza ditore.

“Një mjet i shkëlqyeshëm për burrat për të kontrolluar fertilitetin e tyre, sepse shumë burra nuk duan ende fëmijë.”

“Edhe pse nuk janë shtatzënë, ato bartin pasoja të caktuara”, tha doktor Balbach.

Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se ky kontraceptiv nuk mbron nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Për këtë do të përdoren akoma prezervativët.

“Është e qartë se do të ketë probleme me besimin, por edhe probleme me përhapjen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme”, sqaroi doktori.

Ajo shtoi se “këtu mbi të gjitha nënkuptojmë marrëdhënie në të cilat të dy partnerët investohen njëlloj për të mos pasur shtatzëni”.

Alan Pacey, profesor i andrologjisë në Universitetin e Sheffield, thotë se “ekziston një nevojë urgjente për një kontraceptiv oral efektiv, të kthyeshëm, për burrat dhe megjithëse shumë qasje të ndryshme janë testuar gjatë viteve, asnjëra nuk ka arritur ende në treg”.

“Qasja e përdorur në këto studime, për të fikur enzimën më të rëndësishme në spermë, kritike gjatë lëvizjes së saj, është një ide vërtet e re dhe fakti që është në gjendje të funksionojë dhe të kthehet kaq shpejt është mjaft emocionues.

“Nëse studimet e miut mund të përsëriten te njerëzit me të njëjtën shkallë efektiviteti, atëherë kjo mund të jetë qasja ndaj kontracepsionit mashkullor që ne kemi kërkuar,” shpjegon ai.

Ai shton se tashmë janë bërë disa analiza në spermën e njeriut në laborator dhe se është dëshmuar se pilula funksionon saktësisht në të njëjtën mënyrë.

“Unë mendoj se kjo me të vërtetë hap mundësinë që ne të mund të kemi prova njerëzore gjithashtu.”

Studiues të tjerë provuan një mënyrë paksa të ndryshme për të ndaluar lëvizjen e spermës.

Një nga ato mënyra ishte bllokimi i proteinave në sipërfaqen e tij.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME