Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETAnalisti Kulla: Çmimi i naftës në Shqipëri do të shkojë 5 mijë...

Analisti Kulla: Çmimi i naftës në Shqipëri do të shkojë 5 mijë lekë/litri

Analisti Ilir Kulla i ftuar në emisionin e Arjan Çanit ‘zonë e lirë” në TV Klan, tha mbrëmjën e djeshne se çmimi i naftës në Shqipëri do të shkojë 5 mijë lekë të vjetra.

Ai u shpreh në “Zonë e Lirë” se shkak i çmimit të lartë të naftës, jo vetëm në Shqipëri por edhë në Europë, është problemi i kërkesë/ofertës.

Kulla tha ndër të tjera se të sigurosh çmimin fiks  dhe ta mbash, duhet ta blesh që tani me sasi të mëdhaja nafte, por kjo kërkon mundësi financiare të fortë që Shqipëria nuk e ka.

Ilir Kulla: Ne marrim mall importi. Dhe tregtarët tanë e blejnë të gjithë në një burim dhe kur ngrihet çmimi i produktit sepse është problem kërkesë/oferta në të gjithë Europën nuk është vetëm tek ne, ne jemi një treg i vogël, tregtarët tanë janë këta, ne nuk importojmë dot si shtet dhe të krijojmë rezerva të tjera, madje unë shoh me merak të madh dhe një gjë tjetër. Çfarë ndodhi në momente të caktuara me institucione të caktuara sepse do vijë dimri dhe ky karburanti nuk shërben vetëm për makinat, po shërben për spitalet, për Forcat e Armatosura, shërben për policinë. Këto të gjitha këta i blejnë tek kompanitë tona lokale këtu. Dhe këta tanë i blejnë në dy kompani, një në Zvicër dhe një në Itali.

Arian Çani: Po si i bëhet Kulla?

Ilir Kulla: Ta thashë, çmimi ka për të vajtur 5 mijë Lekë. Që të sigurosh çmimin fiks dhe ta mbash, duhet ta blesh që tani me sasi të mëdhaja dhe kjo kërkon mundësi financiare të fortë, gjë që këta nuk e kanë. Kryeministri tha një gjë që do vëmë garanci sovrane për kompani të cilat importojnë mallrat e shportës, ndoshta do duhet që e njëjta të ndodhi dhe për mallrat e konsumit energjetik. Ose do heqësh akcizat, sepse çmimi është i lartë për shkak të akcizave, ose do fiksosh një çmim dhe do ta blesh për një kohë shumë të gjatë./ Syri

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME