Tuesday, July 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETArben Kraja: Ka korrupsion në të gjitha nivelet, prioritet hetimi i zyrtarëve...

Arben Kraja: Ka korrupsion në të gjitha nivelet, prioritet hetimi i zyrtarëve të nivelit të lartë

Kreu i SPAK, Arben Kraja, duke raportuar në Këshillin Kombëtar të Integrimit Europian, tha se korrupsioni është i përhapur në gjithë fushat e strukturat.

Sipas kreut të Prokurorisë së Posaçme, prioriteti i punës së hetuesve ka qenë përveç krimit të organizuar, “edhe korrupsioni, në nivelin e zyrtarëve të lartë, pastrimin e parave”.

Pyetje: A ka korrupsion, a ka pastrim parash? Si është perceptimi?

Kreu i SPAK Arben Kraja: Nga perceptimi yne si profesionist, nga ajo që shohim ne përditë padyshim që ka korrupsion, në gjithë fushat e ne te gjitha strukturat, ka pastrim parash.

Janë fenomene që e shoqërojnë shoqërinë shqiptare për një kohë të gjatë e padiskutim që duhet punë e madhe për t’i luftuar dhe duhet një koordinim i gjithanshëm se nuk mund të bëhet as nga një strukturë apo dy, por nga gjithe shoqeria por secili duke zbatuar detyrat që i ngarkon ligji.

Ne si SPAK kemi pasur prioritet te pakten pjesën e hetimit përveç krimit të organizuar, por edhe korrupsionin, zyrtarët e nivelit të lartë, pastrimin e parave. Ne raportin vjetor ka shifra konkrete te numrit te denimeve qe jane rritur, e jane ne rritje ne menyre te vazhdueshme

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME