Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËArtisti kinez po e tejkalon Van Gogh-un

Artisti kinez po e tejkalon Van Gogh-un

Zhang Daqian mund të mos jetë një emër i njohur në Perëndim, por në Kinë dhe në tregun global të artit në përgjithësi ai është në të njëjtin nivel me Warhol dhe Monet.

Një mjeshtër i pikturës klasike kineze, i cili më vonë ri-imagjinoi artin modern në atdheun e tij të adoptuar amerikan, puna e Zhang përfshinte traditat nga peizazhet me bojë te abstraksioni. Dhe ndërsa krahasimi i përhapur “Picasso i Lindjes” është mashtrues stilistikisht, ai megjithatë flet për aftësinë e tij për të kapërcyer zhanrin dhe çmimet e larta që pikturat e tij tani kanë.

Në prill, pothuajse 40 vjet pas vdekjes së tij, piktura e Zhang-it e vitit 1947 “Peizazhi pas Wang Ximeng” u bë vepra më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand, me vlerë prej 47 milionë dollarësh në Sotheby’s në Hong Kong.

Ishte vetëm i fundit në një varg shitjesh të mëdha. Puna e artistit gjeneroi më shumë se 354 milionë dollarë në ankand në vitin 2016, duke tejkaluar çdo artist tjetër të vdekur apo të gjallë në botë atë vit, sipas një renditjeje vjetore të prodhuar nga baza e të dhënave Artprice. Vitin e kaluar, ai përfundoi i 6-ti në të njëjtën listë, përpara peshave të rënda të tregut si Vincent van Gogh dhe Banksy.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME