Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKy është gabimi i mëngjesit që i shëndodh gratë

Ky është gabimi i mëngjesit që i shëndodh gratë

Pothuajse çdo i rritur kur ngrihet nga shtrati shkon në kuzhinë dhe pi një filxhan kafe.

Shumë njerëz mendojnë se nuk mund ta nisin ditën ndryshe dhe i kushtojnë shumë rëndësi kësaj pijeje… Por, pirja e kafesë në mëngjes herët me stomakun bosh është shumë herë më e rrezikshme për shëndetin, gjë që u vërtetua nga studimet e fundit.

Domethënë, një studim i publikuar në edicionin digjital të Bibliotekës së Institutit Kombëtar të Mjekësisë Amerikane, konstaton se kafeja me stomakun bosh ka një efekt jashtëzakonisht të keq në shëndet, veçanërisht te femrat. Pse është kështu?

Niveli i hormonit kortizol, i njohur më mirë si hormoni i stresit, është më i lartë në mëngjes kur zgjohemi dhe më i ulët në mbrëmje kur përgatitemi për gjumë.

– Pirja e kafesë herët në mëngjes, kur niveli i kortizolit është më i lartë, prish hormonet në trup dhe prish ritmin cirkadian. Kortizoli ka një efekt të keq në ovulacion, ekuilibër hormonal dhe peshë
Konsumimi i kafeinës kur nivelet e kortizolit janë më të larta stimulon rritjen e sekretimit të kortizolit. Edhe pse ende nuk është shpjeguar pse po ndodh kjo, ne besojmë se kafeja ndikon në disa vitamina dhe minerale në trup – shtoi Rosenblum dhe paralajmëroi:

– Kortizoli, si të gjitha hormonet e tjera, është i nevojshëm për funksionimin e organizmit, por problemi lind kur jemi vazhdimisht nën stres dhe kur trupi e sekreton vazhdimisht. Kjo mund të çojë në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe rezistencën ndaj insulinës.

Kur konsumojmë kafeinë para mëngjesit, ajo mund të rrisë nivelin e acidit në stomak dhe të shkaktojë probleme me tretjen./Telegrafi/

Provoni të zëvendësoni kafenë e nxehtë me të ftohtë – kafeja e ftohtë është 70% më pak e thartë se e nxehtë.

Kur duhet ta pi kafen e mëngjesit?

Mbani gjithmonë parasysh se duhet të hani mëngjes para kafesë së parë. Përveç kësaj, mos pini kurrë kafe menjëherë pas vaktit. Do të ishte ideale të prisni gjysmë ore ose një orë, në mënyrë që të mos prishni tretjen dhe të ulni nivelet e ngritura të kortizolit gjatë zgjimit.

Sigurohuni që të përfshini ushqime të pasura me kalcium si bajamet, farat chia dhe kos që neutralizojnë aciditetin për mëngjes, këshillon dietologia Rosenblum.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME