Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETAvazi/ Provimi i matematikës, përsëri del teza

Avazi/ Provimi i matematikës, përsëri del teza

Teksa mbi 33 mijë maturantë në të gjithë vendin i nënshtrohen sot provimit të tretë të Maturës Shtetërore në lëndën e Matematikës, ashtu si vitet e kaluara, edhe këtë vit ka dalë teza e matematikës.

Teza ka rrjedhur ndërkohë që nxënësit janë duke u testuar.

Kjo pasi provimi nisi në orën 10:00 dhe mbyllet në orën 12:30, duke dhënë mundësi për kopje dhe padrejtësi në testim.

esti i Maturës në total do të ketë 60 pikë, ku 20 pikë për pyetjet me alternativa dhe 40 pikë pyetjet me zhvillim.

Për sa i përket nivelit të vështirësisë 40 % të pikëve të testit do të jenë nivel i parë, 40% niveli i dytë dhe 20 % që do të bëjnë diferencën e maturantëve më të mirë të cilët duan të arrijnë rezultate maksimale. Maturanti do të jetë kalues nëse merr minimumi 25 % të pikëve të testit.

Më datë 9 qershor maturantët dhanë provimin e gjuhës së huaj, ndërsa më datë 11 qershor iu nënshtruan provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë. Më datë 24 është provimi i lëndës me zgjedhje.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

syri

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME